Japonya, Uzak Doğu'daki Çin egemenliği ve tehdidine karşı bazı çağrılarda bulundu.

South China Morning Post'un haberine göre Nobuo, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Güvenlik ve Savunma Komitesi'ne yaptığı konuşmada, taraflar arasında bölgedeki güvenlik ve savunma iş birliğinin devamı ve geliştirilmesine dair bağlılığını yineledi.

Nobuo; Japonya ve Avrupa'nın otoriteryanizmle mücadelede birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca Avrupa'nın Çin'e karşı Hint Pasifik'te askeri varlığını artırmasını tavsiye etti.

Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim'in davetini kabul etti Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim'in davetini kabul etti

Nobuo, Güney Çin Denizi'nde ihtilaflı alanlardaki statükoyu tek taraflı değiştirmeye çalışan Çin'in bu adımları sebebiyle bölgede meşru haklara sahip ülkelerin çıkarlarının zedelenmemesi gerektiğini ifade ederken bölgede tansiyonu yükseltecek hiçbir adımın anlayışla karşılanmayacağı konusunda uyardı.

Güney Çin Denizi

Çin, 1947'de yayınladığı haritayla Güney Çin Denizi'nin yüzde 80'i üzerinde hak iddia etmeye başladı. bÇin ayrıca bölgenin hakimiyet ipini elinde tutmak için de yer altı kaynakları açısından zengin bölgede, başta Filipinler olmak üzere aralarında Vietnam, Brunei ve Malezya'nın da bulunduğu komşu ülkelerle uzun zamandır krizler yaşıyor. Bu krizler üstelik bölge ülkeleriyle kalmıyor ABD ile de bazı sorunlar yaşayabiliyor. Nitekim Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki egemenlik iddiası ile adalara askeri üsler kurmasına ABD de karşı çıkmıştı. 

Uluslararası kamuoyunda "Paracel" ve "Spratly" olarak bilinen takımadalar, Vietnam tarafından "Hoang Sa" ve "Truong Sa" olarak adlandırılırken Çin tarafından ise "Şişa" ve "Nanşa Çündao" olarak adlandırılıyor.

Uluslararası Tahkim Mahkemesi, 2016'da Filipinler'in başvurusuyla, Çin'in, Güney Çin Denizi'nde tek taraflı egemenlik taleplerinin yasal zemini olmadığına karar vermişti.