Japonya, ordusunun vurucu güç yeteneklerini artırmak için sistem alımlarını sürdürüyor.

Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (JGSDF), İsveç merkezli savunma şirketi Saab'a 300 adetten fazla Carl-Gustaf M4 silah sistemi siparişi verdi.

Japonya tarafından İsveçli şirkete verilen Carl-Gustaf M4 siparişi, 300 adetten fazla sistemin tedarikini kapsıyor olup ilgili teslimatlar 2025 yılında gerçekleşecek.

34496

Saab tarafından alınan sipariş ile ilgili yapılan açıklamada, "Bu sipariş, çok rollü silah sistemimiz Carl-Gustaf'ın Japonya Öz Savunma Kuvvetleri'nin yüksek standartlarını karşıladığının bir başka kanıtıdır ve onların yeteneklerini desteklemeye ve güçlendirmeye devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Carl-Gustaf, çok çeşitli mühimmat türleri sayesinde yüksek taktiksel esneklik sağlayan, insan tarafından taşınabilir, çok amaçlı bir silah sistemi olarak 1979'dan beri Japonya Öz Savunma Kuvvetleri'nin envanterinde bulunuyor.

3141f5af41014d6db686da2df202241c

Carl-Gustaf M4 silah sistemi, birçok mühimmat ile kullanılabilen, hafif ve çok amaçlı silah sistemi olarak biliniyor. Hür türlü muharebe durumuna hazır, taktiksel esneklik sağlayarak daha hızlı angajman, daha yüksek isabet olasılığı sağlayan Carl-Gustaf M4, kara kuvvetleri tarafından bir tanksavar silah sistemi olarak ve diğer hedefleri etkisiz hale getirmek için kullanılıyor. 

ABD'den Suudi Arabistan için SIGINT uçağı hamlesi ABD'den Suudi Arabistan için SIGINT uçağı hamlesi

Saab şirketi tarafından geliştirilen Carl-Gustaf M4 silah sistemi, şu ana kadar 40'tan fazla ülkenin envanterinde bulunuyor.