Amerika’da devam eden seçim kampanyasında, Biden’ın kampanya yöneticisi Jen O'Malley Dillon, Facebook’u eleştirdi ve Trump kampanyasının Facebook ve Twitter'da paylaştığı rahatsız edici siyasi videoları hakkında eleştirilerde bulundu. Facebook yetkililerinin, bu rahatsız edici videolara müdahale etmemesini, provokasyon olarak değerlendirirken seçim kampanyasına zarar verebileceğini söyledi. 

Joe Biden seçim kampanyası yöneticisi Dillon'un Facebook'u eleştiren açıklamasında,  Facebook yetkililerine seslenerek, siyasi muhalifleri için "oyunuzu iptal edebilecek ve seçimi tersine çevirebilecek milyonlarca hileli oy pusulası eklemeyi planladığını" iddia etti. Dillon, "Bu bir tür operasyon, oy pusulası bırakma yerlerini ve oy okullanma yerlerini korumayı planlayan bazı Trump destekçilerine ilham verebilir. Federal bir suç teşkil edecek bir seçmini sindirme biçimi." şeklinde konuştu. 

Dillon, Mark Zuckerberg'e yazdığı mektupta, "Kendisini demokraside iyilik için bir güç olarak gören ve seçmen baskısını ciddiye alma iddiasında olan hiçbir şirket, bu tehlikeli alkışlamanın milyonlarca insana yayılmasına izin vermez. Bu videoyu kaldırmak, politikalarınıza göre en kolay aramalar olmalıydı. Ancak bugün de geçerli. " dedi. Ayrıca Dillon mektubunda, Facebook'un Cumhurbaşkanlığı 2020 seçimlerinde ulusal güvenliği zayıflatmak için defalarca yaptığı girişimleri, oylama süreciyle ilgili kanıtlanmamış yalanlarla dolu olduğunu ima etti. Ayrıcı bu yıl devam eden salgından dolayı bir baskı altında olduklarından bahsediyor. 

Facebook ve Trump neden eleştirilmişti?

OSB'lerden deprem bölgelerine önemli destek OSB'lerden deprem bölgelerine önemli destek

Facebook'tan ''Seçilmiş temsilciler, kuralları belirlerse biz de uyacağız. Kasımda seçimler olacak, söylenenlere katılmasak da siyasi söylemleri koruyacağız.'' açıklamasında bulunulmuştu.  Facebook, ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter hesabından yaptığı tartışmalı paylaşımın kendi platformundan kaldırılması yönünde gelen tepkilere ise ''Yargıç rolünde değiliz.'' cevabını vermişti.  ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya şirketlerinin kullanıcılarının paylaşımlarına müdahale etmesini istemiyor.