Norveç, kara kuvvetlerini modernize etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Army Recognition'un haberine göre bir süre önce Norveç'e getirilen ve Alman Kraus Maffei Weggman firması tarafınfan geliştirilen Leopard 2A7NO ve Güney Koreli Hyundai Rotem tarafından tasarlanarak üretilen K2 Black Panther tankları zorlu testlere başladı.

Norveç Silahlı Kuvvetleri'nin gözetimin gerçekleşen testlerin sonunda seçilecek tank, Norveç Kara Kuvvetleri'nin envanterindeki Leopard 2A4 tanklarının yerini alacak.

Güney Kore'nin Leopard 2A7 tankının önüne geçebilmek için Norveç Silahlı Kuvvetleri'ne ortak üretim ve teknoloji transferi seçeneklerini sunduğu da belirtiliyor.

K2 Black Panther

3+ nesil bir ana muharebe tankı olan ve 3 kişilik mürettebat tarafından kullanılan K2 Black Panther, 10.8 m uzunluğa, 3.6 m genişliğe ve 56 ton ağırlığa sahip. Tankın zırhı ise Kompozit zırh koruması ve ERA Patlayıcı Reaktif Zırh bloklarından oluşmaktadır.

Ayrıca tankta yangın kontrol sistemi, aktif koruma sistemi, KRBN koruma sistemi, gündüz/gece optikleri, termal optik ve otomatik yangın söndürme sistemi bulunmaktadır.

Leopard2A7

Alman Silahlı Kuvvetleri tarafından 1979 yılında kullanıma giren Leopard-2 tankları, son hali olan Leopard-2A7'yi alana kadar birçok modernizasyona tabi tutuldu. Almanya, Danimarka, Katar ve Macaristan tarafından kullanılan tank özellikle NATO ülkelerinin dikkatini çekiyor.

MMU KAAN'ın fırlatma koltuğu test aşamasında MMU KAAN'ın fırlatma koltuğu test aşamasında

Atış kontrol ve gelişmiş hedefleme sistemi entegre edilen Leopard2A7 tankları, Rheinmetall üretimi 120 mm top kullanıyor. 67 ton ağırlığındaki tanka, MTU MB turboşarjlı dizel motor güç veriyor.