Kaliforniya'da görevli bölge yargıcı Roger Benitez, 30 yıldır eyalette uygulanan saldırı silahları yasağının eyalet yetkilerini aştığını gösteren 94 sayfalık bir karar yayınladı. 

Yangın söndürme uçakları ve helikopterleri teslim edildi Yangın söndürme uçakları ve helikopterleri teslim edildi

TRT’nin habere göre, Yargıç Roger Benitez, anayasal haklar söz konusu olduğunda kimsenin Amerikan vatandaşlarına kendi politikalarını dayatamayacağına dikkat çekti ve konuyla ilgili, “California, modern bir tüfeğin bir suçlunun elinde tehlikeli olduğu ve bu nedenle modern tüfekleri tüm vatandaşlardan uzak tutmanın iyi bir kamu politikası olduğu görüşünü tasarlayabilir. 2'nci ek madde, eyaletlerin bu tür bir politikayı dayatmasına izin vermiyor.'' değerlendirmesinde bulundu.

Benitez kararında, popüler bir tüfek olan AR-15 otomatik tüfeğini hem işlevleri hem de savaş için iyi bir alet olarak tanımlayarak ‘İsviçre çakısına benzetti. Aldığı kararın bazuka, obüs, ağır makinalı tüfek gibi silahları kapsamadığını belirten yargıç, ‘’Bu silahlar tehlikeli ve yalnızca askeri amaçlar için kullanılır. Ancak 'saldırı silahı' sayılan ateşli silahlar oldukça sıradan, popüler, modern tüfeklerdir. Bu, sıradan amaçlar için kullanılan sıradan silahlarla ilgili sıradan bir konudur.’’ sözlerini kaydetti.