Rheinmetall'dan Alman ordusuna 50 milyon avroluk ağır çekici ünitesi Rheinmetall'dan Alman ordusuna 50 milyon avroluk ağır çekici ünitesi

Çin tarafından Kamboçya'ya bağışlanan yeni bir mayın tarama ekipmanı grubunun 19 Ocak 2021'de Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh'e ulaştığı öğrenildi. Çin'in Kamboçya Büyükelçisi Wang Wentian ve Kamboçya Mayın Hareketi ve Kurban Yardım Otoritesi (Cambodian Mine Action and Victim Assistance Authority-CMAA) Birinci Başkan Yardımcısı Ly Thuch devir teslim törenine katıldı.

China Military sitesinde yer alan haberde, Büyükelçi Wang Wentian tarafından yapılan açıklama aktarıldı. Wentian, Çin ve Kamboçya'nın stratejik önem barındıran ortak bir gelecek topluluğunun parçası olduğunu, Çin’in her zaman Kamboçya'nın mayın tarama meselesiyle ve Kamboçya halkının güvenliğiyle ilgilenmekle birlikte maddi bağışlar ve personel eğitimi yoluyla Kamboçya'ya mayın tarama yardımı sağlamayı taahhüt ettiğini söyledi. Açıklamalarının devamında Wentian, ulaştırılan yardım malzemelerinin Kamboçya'nın mayın tarama çalışmalarını hızlandırmasına ve 2025 yılına kadar her tür mayın ve patlayıcı savaş kalıntısını ortadan kaldırma hedefine ulaşmasında yardımcı olacağını umduğunu belirtti.

Kamboçya, dünyada kara mayınlarından en çok etkilenen ülkelerden biri olarak değerlendiriliyor. 1999 yılından beri Çin’in, Kamboçya'ya birçok kez eğitim, fon desteği, ekipman tedarik etme gibi yöntemlerle mayın temizleme konusunda yardım sağladığı; bu sefer yapılan bağışın insansız hava araçları, kara mayını dedektörleri, mayın temizleme kişisel koruyucu ekipmanları gibi sistemleri içeren yaklaşık olarak 1,2 milyon dolarlık bir yardım olduğu ifade ediliyor.