ABD savaş gemisi, kendisine yaklaşan Husi İHA’sını düşürdü ABD savaş gemisi, kendisine yaklaşan Husi İHA’sını düşürdü

ABD, Çin ve Kanada üçgeninde yaşanan bir kriz daha nihayete erdi.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, Kanadalı Yargıç Heather Holmes, 24 Eylül'de Vancouver Yüksek Mahkemesi’ndeki kısa bir duruşmada, casusluk suçlaması ile tutuklanan Huawei'nin Mali İşler Müdürü Meng Wanzhou’nun serbest bırakılmasına karar verdi ve teslim işlemlerini sonlandırdı.

Dava sonunda serbest bırakılan Meng; yargıca, ailesine ve arkadaşlarına teşekkür ettikten sonra kısa bir basın toplantısı düzenledi.

Meng basın toplantısında “Son üç yılda hayatım alt üst oldu.  Bir anne, bir eş ve şirketin bir çalışanı olarak benim için endişe verici süreçti.” dedi.

Meng’in serbest bırakılmasına yönelik verilen kararın ardından Kanada Adalet Bakanlığı, Meng’in artık Kanada’dan ayrılabileceğini ve Kanada yasalarına göre mahkemeler önünde usul adaletinden faydalandığını belirtti.

Meng'in serbest bırakılma kararı, Washington ve Huawei'nin anlaşmaya varmasından birkaç saat sonra geldi. Kanada, bu davada yasal anlaşmazlıkta söz konusu iki taraf arasında kalmıştı.

Meng'e 30 yıl hapis cezası verilmişti

Çin hükümetinin ABD’lilere casusluk yapmasını sağladığı iddiası ile Huawei’nin telefon satmasına karşı kampanya başlatan Washington, Meng’i tutuklanması yönünde Kanada’ya baskı uygulamıştı.

Akabinde, ABD Adalet Bakanlığı’na Meng’in teslim edilmesi için baskı yapılırken, Meng 30 yıl hapis cezasına çarptırılıp Kanada’da ev hapsine mahkum edilmişti.

Davayı tamamen siyasi olarak değerlendiren Çin, Meng’in tutuklanmasından günler sonra bir misilleme olarak Kanadalı işadamı Michael Spavor ve eski diplomat Michael Kovrig'i casusluk suçlamasıyla gözaltına almıştı.