Türk SİHA'larının Azerbaycan güçleri tarafından Ermenistan'a karşı kullanıldığını belirlemesinin ardından Türkiye'ye İHA kamerası konusunda ambargo uygulayan Kanada, Ukrayna'nın TB2'lerinde kullanılmak üzere WESCAM EO/IR sistemleri tedarik edecek.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna'ya 50 milyon dolarlık yeni askeri ve insani yardım sağlayacağı duyuruldu. Bu paranın bir kısmı, Ukrayna'nın Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçları için Wescam güvenlik kameraları satın almak için kullanılacak. Kameraların, tam olarak ne zaman Ukrayna'ya tedarik edileceği bilinmiyor. 

Kanada Dışişleri Bakanı, Bayraktar TB2 ve ANKA SİHA'larında kullanılan Wescam MX-15D kameranın Türkiye’ye ihracatının durdurulduğunu açıklamıştı. Kanadalı Bakan Garneau, "Teknolojinin bu şekilde kullanımı Kanada'nın dış politikasıyla da Türkiye'nin verdiği son kullanıcı taahhütleriyle de uyuşmamaktadır." ifadelerini kullanmıştı. 

Savunma sanayii alanındaki gelişimiyle uluslararası camiada da adından fazlasıyla söz ettiren Türkiye'nin, ambargoya cevabı oldukça etkili olmuştu. Türk savunma sanayiinin önce gelen kuruluşlarından ASELSAN'ın üretimi CATS kameraları, Türk SİHA'ları için kullanılmaya başlandı. Böylece Türkiye, ambargolara yerli üretim kapasitesiyle cevap vererek alandaki yükselişini bir kere daha gözler önüne sermişti. 

Türkiye ile Azerbaycan’dan savunma sanayiinde yeni iş birliği Türkiye ile Azerbaycan’dan savunma sanayiinde yeni iş birliği