Kanada’da İslam dinine karşı duyulan nefret ve düşmanlığın kurbanı olan aynı aileden 4 kişi, düzenlenen cenaze törenlerinin ardından toprağa verildi.

Binlerce Kanadalının katıldığı cenaze töreninde duygulu anlar yaşandı. London Müslüman Mezarlığı'na getirilen 4 Müslüman'ın naaşı dualar eşliğinde toprağa verildi. Törene, vefat edenlerin aile fertleri ve yakınlarının katılmasına izin verildi.

TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı

Saldırıda hayatını kaybeden Afzaal ailesi için Kanada’nın birçok yerinde de anma töreni düzenlendi. 

Kanadalı teröristin arabalı saldırısında aynı aileden 74 yaşındaki Talat Afzaal ile 46 yaşındaki oğlu Salman Afzaal ve 44 yaşındaki eşi Madiha Salman ile 15 yaşındaki kızları Yumna Salman olmak üzere 4 kişi hayatını kaybetmişti. Ailenin saldırıdan yaralı olarak kurtulan 9 yaşındaki oğulları Fayez Salman’ın tedavisi ise sürüyor.

Nathanial Veltman isimli terörist, saldırıdan kısa süre sonra 6 km uzaklıkta gözaltına alınmıştı.

İslamofobik saldırı karşısında Kanada’dan sesler yükselmeye başlamış ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau saldırı için “Bu öldürme tesadüf değildi. Bu, topluluklarımızdan birinin kalbinde nefretle motive edilen bir terörist saldırıydı." açıklamasını yapmıştı.

Kanada polisi de saldırının, ailenin Müslüman olduğundan kaynaklandığını ortaya koymuştu.