Avrupa ülkelerinde zaman zaman meydana gelen İslamofobik saldırılar şimdi de Kanada’da kendini gösterdi.

Kanada'da aynı aileden 4 kişi bir aracın çarpması sonucu hayatını kaybetti. Kanada polisi saldırının ardında ırkçılığın olabileceğine dikkat çekti. Polisin elindeki ipuçları saldırının  planlı olduğuna işaret ediyor.

Saldırı 20 yaşındaki biri tarafından siyah bir minibüsle gerçekleştirildi. Saldırgan katliamın ardından olay yerinden kaçtı. Polislerin peşine düştüğü zanlı 7 km sonra yakalandı.

Saldırıda aynı aileden 74 ve 44 yaşlarında iki kadın, 46 yaşında bir erkek ve 15 yaşında bir kız çocuğu hayatını kaybetti, 9 yaşındaki erkek çocuğu ise yaralandı. Hastaneye kaldırılan çocuğun hayati tehlikesi bulunmuyor.

Ailenin Kanada’ya 14 yıl önce Pakistan’dan göç ettiği ifade edildi.

400 bin kişinin yaşadığı Londra kenti,  Kanada’daki Müslüman nüfusun en çok yaşadığı bölgelerden biri olarak biliniyor.

Saldırı büyük tepki topladı

Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

Saldırının duyulmasının ardından tepkiler çığ gibi gelmeye başladı. Kanada Başbakanı Justin Trudeau ise hayatını kaybeden Müslüman aile için taziye mesajı yayınladı. Mesajda "İslamofobi'nin toplumumuzda kesinlikle yeri yok. Bu nefret sinsi ve alçakçadır, artık buna son verilmelidir." ifadelerine yer verdi.

Kanada Müslümanlar Konseyi de saldırıyı kınayan bir açıklama yaptı. Konsey Başkanı Mustafa Farooq, bu saldırının Kanada topraklarını hedef alan bir terör saldırısı olduğunu ve ona göre değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Eyalette nefret ve İslamofobiye yer olmadığını söyleyen Farooq, "Bu iğrenç şiddet eylemleri durdurulmalı." dedi.

Kanada’da benzer saldırılar daha öncede yaşanmıştı. Kanada'nın Quebec eyaletinde 2017 yılında bir camiye düzenlenen saldırıda 6 kişi hayatını kaybetmiş, 30'dan fazla kişi de yaralanmıştı. Saldırı o sırada siyaset bilimi öğrencisi olan Alexandre Bissonnette adlı kişi tarafından gerçekleştirilmiş, failin milliyetçi ve ırkçı düşüncelere sahip olduğu tespit edilmişti. Bissonnette, daha sonra yargılandığı davada ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.