bugün yada yarın  güzel haberlei bekliyoruz
ukrayna'danTürk savunma sanayii dünyanın dört bir yanındaki kardeş ülkelerin savunma kabiliyetlerini artırmaya devam ediyor.

MARLİN SİDA’dan KUZGUN-KY atışı MARLİN SİDA’dan KUZGUN-KY atışı

FNSS Savunma Sistemleri ve PT Pindad arasında 2019’da imzalanan KAPLAN MT (HARIMAU) Orta Ağırlık Sınıfı Tank Seri Üretimi Uzun Dönemli İşbirliği Sözleşmesi kapsamında sürdürülen proje kapsamında, seri üretim konfigürasyonuna sahip ilk parti araçların imalatı tamamlandı.

FNSS’nin PT Pindad’a teknoloji transferi modelini başarı ile uyguladığı proje kapsamında geliştirilen araçlar, Endonezya’ya yapılacak tesislerinde, Türkiye Cumhuriyeti Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı’ndan temsilciler, Endonezya Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Agus Subiyanto, Endonezya Savunma Bakanlığı ve PT Pindad temsilcilerinin katılımları ile gerçekleştirilen “KAPLAN MT Orta Sınıf Tank Platform Seri Üretimi Tamamlanma Töreni” ile PT Pindad yönetimi, Endonezya Ordusu ve Savunma Bakanlığı temsilcilerine sunuldu.

“KAPLAN MT Orta Sınıf Tank Platform Seri Üretimi Tamamlanma Töreni”nde konuşan İsmail Demir Türkiye'nin zırhlı araçlar konusunda çok iyi bir noktada olduğuna dikkat çeken bir açıklamada bulundu:

"Bu konuda Türkiye iddialı. Endonezya ile yaptığımız örnek adımdan sonra daha iş birliği ve ihracat konusunda birçok kalem konuşuyoruz. Onların yakında teker teker gerçekleştiğini göreceğiz ve Türkiye'nin bu ihracat açılımı devam edecek. Burada olduğu gibi çok değişik ve kazan-kazan prensibini esas alan modelleri de hayata geçirmiş olacağız. Uzun soluklu bir proje. İlk adımlar 2010 yılında atıldı. Bugüne gelene kadar önemli aşamalar kaydedildi ama uzun soluklu ve kararlı projeler böyle gerçekleşiyor. Bundan sonra da bu projenin önü açık, inşallah çok daha büyük rakamların ihraç edildiğini ve yeni modellerle başka platformların da hayata geçtiğini hep beraber göreceğiz."

FNSS, prototip geliştirme çalışmaları sonrasında Endonezya’da yapılan zorlu dayanıklılık ve atış testlerini başarı ile tamamlamıştı.

FNSS - KAPLAN-MT Orta Ağırlık Sınıfı Tank

Dünyada bir ordu tarafından test edilip onaylanan ilk orta sınıf tank olan KAPLAN MT ile FNSS, 2019 yılı sonunda toplam 18 araç için ortak üretim sözleşmesi imzalamış ve 2020 yılı içinde son kullanıcı katılımı ile gerçekleştirilen tasarım mükemmelleştirme çalışmalarını nihayete erdirmişti.

2021 yılı içerisinde PT Pindad tarafından Endonezya’da üretilecek araçlar için sağlanacak parça ve sistemlerin üretim ve tedarik çalışmaları da bitirilip söz konusu parça ve alt sistemler araç kitleri olarak Endonezya’ya ihraç edilerek FNSS’in partneri PT Pindad’a teslim edilmişti.

2022 başı itibari ile Türkiye’deki proje aktivitelerini başarı ile tamamlayan FNSS, Türkiye’de üretilen araçları müşteriye sunum için hazır hale getirdi. Kalan araçlar, proje kapsamında PT Pindad tarafından, FNSS’in daha önce de başarı ile uyguladığı teknoloji transfer modeli ile Endonezya’da üretilecek.

FNSS, kısa bir süre içinde tasarım mükemmelleştirme çalışmalarını bitirerek, kabuller sonrasında Türkiye’deki üretim faaliyetlerini tamamlarken, yürütülen başarılı teknoloji transferi modeli ile ihracat tecrübesi ve başarısını bir kez daha göstermiş oldu.

KAPLAN MT projesi, Endonezya ile Türkiye arasında imzalanan Savunma Sanayi İş Birliği Anlaşmaları çerçevesinde başlatılan ve ön görülen takvim kapsamında sonuca ulaştırılarak, Türkiye’nin Tank Sınıfında gerçekleştirdiği ilk ihracat projesi olması bakımından da önem arzediyor.