Ajax projesi başarısız yatırım nitelendirilmesinin kısıyından döndü!

Slovenya, IRIS-T SLM tedariki konusunda Almanya ile anlaştı Slovenya, IRIS-T SLM tedariki konusunda Almanya ile anlaştı

5,5 milyar sterlin tutarıyla öne çıkan yeni zırhlı araç projesi, önemli ölçüde zorlukla karşı karşıya kalsa da Salisbury Plain eğitim alanında tekrardan testlere tabi tutuldu. İngiliz personeller aracın ateş gücü, güvenilirliği ve performansından bu sefer memnun kalmışa benziyorlar.

Başlangıçta 2017'de hizmete girmesi planlanan Ajax projesi, gürültü ve titreşim gibi sorunlar nedeniyle defalarca ertelenmişti. Proje, bazı askerlerin denemeler sırasında işitme kaybı yaşaması sebebiyle devre dışı kalmanın eşiğine gelmişti.

Savunma Bakanı James Cartlidge, bu hafta Salisbury Ovası'nda bir dizi test yapılması sonucunda projenin "tam olarak başarısızlığın kıyısından döndüğünü" itiraf etti.

AJAX TANK

İngiliz Ordusu nihayet yeni Ajax zırhlı aracın güncellenmiş versiyonuna kavuştu.

Paletli bir araç olduğu için her türlü arazide kolaylıkla ve hızla ilerleyebildiği ve hareket aksamının zırhlı yan plakalarla korunduğu belirtilen Ajax'ın üst kısmında sürücünün savaş alanındaki tehditleri tespit etmesi amacıyla kullanılan bir kamera sistemi bulunuyor.

Akustik uyarı sistemiyle donatılan Ajax, araca yakın konumdaki herhangi bir helikopter sesinden tutun da ağır veya hafif silah ateş seslerine kadar çeşitli değişkenleri tespit ederek mürettebatı olası tehditlere karşı uyarıyor.

Aynı zamanda saldırı kabiliyetine de sahip olan Ajax, 40 mm silah sistemi ve ağır makineli tüfeği ile 3 bin metreye kadar etkili atış menzili sunuyor.