İsmail Demir: Bayraktar TB3’ün bu yıl içinde uçmasını bekliyoruz İsmail Demir: Bayraktar TB3’ün bu yıl içinde uçmasını bekliyoruz

Savunma sanayii takipçilerinin büyük ilgisi ile karşılanan Kara Konuşlu Atmaca Füzesi, IDEF 2021’de ROKETSAN’ın standında sergileniyor.

IDEF’ten önce savunma sanayii basınıyla bir araya gelen ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, konuyla ilgili çeşitli açıklamalarda bulunmuştu.

ROKETSAN’ın IDEF’te sergileyeceği yeni nesil teknolojilerle ilgili açıklamalar yapan İkinci, “Bu sene Atmacamızın son atışını başarıyla gerçekleştirdik ve seri üretimine de başladık. IDEF’te sergileyeceğimiz değişiklik ise Atmaca’nın kara versiyonu. Atmaca’nın deniz versiyonundan farkı, IIR başlığı bulunması. Bu başlıkla da kara hedeflerine radara yakalanmadan hassas saldırı yeteneğini İnşallah silahlı kuvvetlerimize kazandıracağız.” ifadelerini kullanmıştı.

Kara Atmaca için geliştirilen füze fırlatma aracı, TRG-300 Füzesi’nin füze fırlatma aracına benzer bir yapıya sahip.

Kara Atmaca ile birlikte Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı, envanterine ilk kez bir seyir füzesi almış olacak. Kara Atmaca, yüksek öneme haiz hedeflerin hassasiyetle vurulması amacıyla kullanılacak.

ROKETSAN tarafından açıklanan bilgilere göre Kara Atmaca’nın menzili 280 kilometre olacak.