AKINCI TİHA 8 ülkeye ihraç edildi AKINCI TİHA 8 ülkeye ihraç edildi

Yerli tanksavar füze OMTAS'ın kullanıldığı STA'ların (Silah Taşıyıcı Araç) Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslimatı gerçekleştirildi.

Teslimat, SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir'in sosyal medya hesabından duyuruldu. Demir, "Mehmetçiğimizin sahadaki gücünü artıracak teslimatlarımız devam ediyor. Yerli tanksavar füzemiz OMTAS’ın kullanıldığı STA Silah Taşıyı Araçlarımızdan Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza yeni teslimatlar gerçekleştirdik. Hayırlı olsun." ifadelerine yer verdi.

Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi

Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi kapsamında tanksavar füzeler ile donatılmış paletli ve tekerlekli araçların ve bu araçlara entegre edilecek tanksavar füze kulelerinin yurt içinde geliştirilmesi ve üretilmesi hedeflendi. Projenin yüksek balistik ve mayın koruma gereksinimleri, ağırlık ve boyutsal limitleri ve amfibi gereksinimi nedeniyle, paletli KAPLAN-STA ve tekerlekli PARS-STA araçları tamamen göreve özgü yeni araçlar olarak geliştirildi.

PARS-STA, genel amaçlı 4x4 araçlardan farklı olarak, arka bölümde konumlanan güç paketinin sağladığı hareket kabiliyeti performansı ile tam bir tekerlekli tank avcısı olarak tasarlandı. Proje kapsamında geliştirilen PARS-STA ve KAPLAN-STA araçları dört mevsim, bir yıldan uzun bir süre karada, suda, farklı koşullarda performans testlerine tabii tutulmuş, kalifikasyonları başarı ile tamamlandı.

Kalifikasyon faaliyetleri kapsamında, KORNET-E ve OMTAS kulelerinin de tanksavar füze kabiliyetleri test edilerek, kalifiye edildi. 2019 yılı sonu itibari ile Araçların seri üretimleri gerçekleştirilerek birçok araç yurt genelinde görev yerlerine sevk edilmiş ve Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından kullanılmaya başlandı. Tanksavar füzelere ilave olarak araçların tamamında kulelere entegre 7,62 mm makineli tüfek bulunuyor. Araçlar, yerli zırh sistemi ile üstün bir beka kabiliyetine sahip olup, ayrıca, araçların KBRN ortamında da görev yapma kabiliyeti yer alıyor.

Tekerlekli ve Paletli tip STA’lar 2020 yılı itibari ile seri üretim dönemine girmiş olup teslimatlar 2022 yılı boyunca devam edecek.