Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Rusların verdiği silahlarla Ermenistan tarafından işgal edilen Karabağ, takriben 30 yıl Azerbaycan Türklerine yapılan kanlı saldırılara sahne oldu.

Azerbaycan'ın öz toprağı olan Dağlık Karabağ'da asker ve siviliyle kahramanca direniş gösteren Azerbaycan Türkleri çeyrek asırdan fazla sayısız şehit verdi.

Ermenistan'ın tek taraflı olarak kendi toprağı ilan ettiği Karabağ; 30 yıl süren çatışmayı sona erdirecek 44 günlük bir savaş ile 21. yüzyıl Türk dünyasının en büyük dayanışma örneklerinden haline geldi. 

2002 yılının sonbaharında Ermenistan'ın sivillere yönelik saldırılarını artırması ve 27 Eylül 2020'de temas hattındaki köylere ağır silahlarla hücum etmesi çok sayıda sivil kaybına ve altyapıların tahrip edilmesine yol açtı.

Ermenistan'ın kendi toprağı olarak addettiği Karabağ'daki son hukuk dışı saldırıları, Karabağ'ı elinden çıkartacak bir hamle oldu.

Bu saldırılar sonrası Azerbaycan, bütün cephe hattı boyunca karşı saldırı başlatarak 44 gün sürecek destansı mücadelesini başlattı.

Türk S/İHA'ları

28 Eylül 2020'de kısmi seferberlik ilan eden kardeş vatan Azerbaycan'ın Karabağ mücadelesine Türkiye kısa süre içerisinde büyük destek sağladı. Türk savunma sanayiinin sahada zafere oynayan S/İHA'ları Karabağ Savaşı'nda büyük rol üstlendi.

Bunlardan biri BAYKAR tarafından üretilen Bayraktar TB-2 SİHA oldu. Savaş boyunca 1 milyar dolardan fazla değere sahip Ermeni mühimmatını imha eden TB-2 SİHA'lar, savaşın seyrini değiştirmekle kalmadı, tüm dünyanın gözünü Türk savunma sanayii ürünü S/İHA'lara çevirdi ki Rus medyası Türk SİHA'larının ilk 24 günde üçten fazla taburu, 43 piyade savaş aracı ve zırhlı personel taşıyıcıyı ve 114 adet Ermeni tankını yok ettiğine dikkat çekti. Türk S/İHA'larının Karabağ'daki başarılı performansı aynı zamanda, ülkeler arasındaki güç dengesini ezber bozan bir şekilde sarsarak Türk dünyası arasındaki birlik ruhunu da yükseltmiş oldu. 

Savaşın seyrini değiştiren diğer ürünlerden biri de STM tarafından üretilen Kargu Kamikaze İHA'ydı. Azerbaycan'da "Zerbe" (Darbe) olarak ifade edilen Kargu, sahada gittikçe kan kaybeden Ermenistan ordusunu demoralize ederken Ermeni medyasının da oldukça dikkatini çekti. Olumsuz hava koşullarına rağmen Karabağ'da kullanılan en az 27 adet Kargu ile stratejik bir öneme sahip olan Şuşa Azerbaycan topraklarına katıldı.

Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim'in davetini kabul etti Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim'in davetini kabul etti

Kardeş Azerbaycan, Türkiye'nin de yardımıyla öz toprağı Karabağ'ı 44 günlük mücadelesi sonucu geri alırken Rusya'nın arabuluculuğunda ateşkes anlaşması yapıldı ve Ermenistan yeniden belirlenen sınırlara uymak zorunda kaldı.

On yıllarca süren savaşta binlerce vatandaşını şehit veren Azerbaycan için 8 Kasım günü artık Karabağ Zaferi olarak adlandırılıp şanlı Türk tarihinin 21. yüzyıldaki en büyük zaferlerinden biri oldu.

Atatürk'ün ifade ettiği gibi "sevinci sevincimiz, kederi kederimiz olan Azerbaycan" toprağı Karabağ, bu zaferden sonra bir Türk yurdu olarak kabul görmeye başladı.