Türkiye'de drone ile kargo taşımacılığı çalışmalarında yeni bir aşamaya geçildi.

TRT Haber'in verdiği bilgilere göre, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü,  İstanbul-Eskişehir-Ankara hattını "dron taşımacılığı hava koridoru güzergahı" olarak belirledi.

Türk bilim heyeti Beyaz Kıta'ya ulaştı  Türk bilim heyeti Beyaz Kıta'ya ulaştı 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Sivil Havacılık Genel Müdürü Kemal Yüksek, modellemenin ilk olarak İstanbul-Eskişehir-Ankara hattı için yapıldığını dile getirdi. Yüksek açıklamasında,"İstanbul-Ankara veya İstanbul-Eskişehir arasında ana arterlerde hava koridorları tanımlamak suretiyle belki İHA ve dron yollarını, ilk kırıntılarını ifade etmiş olacağız." dedi.

Dünyada ilk olduğu belirtilen bu çalışmada 'drone'ların kargo taşıma şartları kesin kurallara tabi olacak. 'Drone'ların hangi güzergahı izleyeceği, hangi irtifadan uçacağı ve iniş kalkış noktaları gibi birçok detay daha netlik kazanacak.

Kemal Yüksek, modellemenin hazır olduğunu ifade ederek, "Bu modelleme de bunların takip sistemiyle olan modelleme belki de dünyada ilk olacak. Bizim burada hedeflediğimiz; özellikle belli faaliyetlerde kargo taşımacılığı olsun, diğer alanlarda olsun bunun önünü açacak, bunun operasyonu sağlıklı yürütecek mekanizmaları kurmak" açıklamasında bulundu.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Türkiye'de 'drone'lara yönelik detaylı bir çalışma da yürütüyor. Toplamda 50 binin üzerinde 'drone' kayıt altına alındı, 600 bin civarında pilota da lisans verildi.