Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından üretilecek olan Dikey İniş Kalkışlı Kargo İHA projesi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin dağlık arazilerde ihtiyaç duyduğu lojistik desteği hızlı ve güvenli bir şekilde karşılayacak.

TUSAŞ resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Dikey İniş Kalkışlı Kargo İHA projemiz Türk Silahlı Kuvvetleri’mizin dağlık arazilerde ihtiyaç duyduğu lojistik desteği hızlı ve güvenli bir şekilde karşılayacak.” ifadelerine yer verildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne lojistik destek sağlayacak olan İHA, 50 kilogram faydalı yük kapasitesine ve 1 saat havada kalma özelliğine sahip olarak üretildi.

SSB Başkanı İsmail Demir, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, projeye yönelik değerlendirmelerin tamamlandığını ve Dikey İniş Kalkışlı Kargo İHA projesi için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile sözleşme imzalandığını bildirmişti.

Operasyon bölgesindeki kullanımlardan sonra Kargo İHA'nın özelliklerinin geliştirileceğini belirten Demir, "Kargo İHA sisteminin 2021 yılı içinde seri üretime geçmesini hedefliyoruz. 50 kilogram faydalı yük taşıyacak Kargo İHA, 1 saatlik uçuş süresiyle özellikle dağlık arazide iki nokta arasında gerek kapalı kargo bölmesinde gerekse askıda yük taşıyarak kahraman Türk askerinin sahada ihtiyaç duyduğu lojistik desteği sağlayacak. 150 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesine sahip Kargo İHA projemiz üzerinde de çalışıyoruz." dedi.

Kargo İHA sayesinde sahada güvenlik güçlerinin ihtiyaç duyacağı silah, mühimmat, tıbbi malzeme, teçhizat gibi ihtiyaçlar zorlu hava koşullarında bile çok kısa sürede ve güvenli şekilde ulaştırılabilecek.

Mavi Vatan'ın 2 yeni bekçisi denize indirildi Mavi Vatan'ın 2 yeni bekçisi denize indirildi

Bir süredir döner kanat İHA konusunda çalışmalar yürüten TUSAŞ, geliştirdiği araçların örneklerini yurt içinde ve dışında yakın zamanda gerçekleştirilen fuarlarda sergilemişti.

Platform üzerinde geliştirme çalışmalarını sürdüren TUSAŞ, döner kanat İHA'nın, deniz platformlarında ve sivil alanda da çeşitli ihtiyaçların karşılanması için kullanılmasını hedefliyor.