Türkiye'nin teknoloji merkezi STM ihracat hızında her geçen gün yeni bir yükseliş kaydediyor.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz; Kargu Kamikaze İHA'nın ihracat durumuna ilişkin son gelişmeleri paylaştı.

CNN Türk'ten Ahmet Melik Türkeş'in haberine göre Güleryüz; Kargu'nun üretim kapasitesi ve ihracatta geldiği noktayı açıkladı. Güleryüz yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Bugüne kadar 3000'e yakın Kargu üretildi. Kargu yurt içinde ve yurt dışında aktif olarak kullanılıyor. 10 ülkeye ihraç edilmiş durumda. Birçok ülke ile de görüşmelerimiz devam ediyor. Çok yakın zamanda yeni ülkelere de ihracatlarımız olacak. Şu anda görüşme yaptığımız bir ülke var. Halihazırda insan hedeflere karşı etkili olan sistem için kısa süre sonra zırhlı araçlar ve radyo frekansı arayıcı başlığı ile radarlar ve hava savunma sistemleri de hedef haline gelecek. Türkiye bu özelliklere sahip bir sistem üreterek Çin, ABD, İsrail ve Polonya ile birlikte dünyadaki 5 ülkeden biri haline geldi."

Resim

Kargu İHA özellikleri

Türk savunma sanayiinin en özel projelerinden biri olan döner kanatlı vurucu Kamikaze İHA Kargu, yüzlerce metre yüksekten gözetleme görevlerini üstleniyor. Görünmeden, duyulmadan hedefini izleyip hızlı ve keskin manevralar ile hedefini imha ediyor.

Kanada ile Boeing arasında P-8A Poseidon anlaşması Kanada ile Boeing arasında P-8A Poseidon anlaşması

5-10 km arasında menzili ve 30 dakika görev süresi ile dikkat çeken Kamikaze İHA Kargu; sahip olduğu kamerası ile gece gündüz görev yapıyor. 70 cm genişliğinde ve 40 cm yüksekliğinde bir sisteme sahip olan Kargu; yaklaşık 8 kilogram ağırlığında ve tek bir asker tarafından rahatlıkla taşınabiliyor. Kolay kurulumu ve göreve hızlı başlaması ile kullanıcılara avantaj sağlıyor. Saatte 72 km hızla uçabiliyor, çöl sıcaklığında ya da dondurucu soğukta görev yapabiliyor.

STM Savunma - KARGU® - Muharebede Kanıtlanmış Döner Kanatlı Vurucu İHA  Sistemi

Eski Türkçe'de ‘dağ başındaki gözlem kulesi’ ve ‘atmaca’ anlamına gelen Kargu ismini alan sistem; bir kez havalandıktan sonra adım adım izleme ve takip yapıyor. Görev emri verildiğinde kamikaze uçuş yaparak hem kendini hem de hedefini imha ediyor. 

Tüm detaylarıyla Türk mühendislerinin imzasını taşıyan Kargu sürekli geliştirilerek her geçen gün daha güçlü ve daha tehlikeli hale getiriliyor.