Türkiye’de çok fazla sayıda firma ve iş arayanın kullandığı Kariyer.net, kullanıcı verilerinin çalınmasıyla gündeme geldi. Yapılan açıklamada 50.000 kişisel verinin çalındığı belirtildi. Bunun ardından bu verilerin nasıl çalındığı akıllara geldi.

Mobile Legends’e siber saldırı Mobile Legends’e siber saldırı

Çalınan veriler arasında kullanıcı e-postaları, doğum tarihi, telefon numarası, parola gibi verilerin bulunduğu belirtildi. Konu hakkında açıklama yapan Kişisel Verilerin Koruma Kurumu, KVKK’da yer alan verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından ele geçirilmesi sonrasında, kuruma bildirilmesi gerektiğini belirtti.

Etkilinen kişi sayısı 40.955

 Yapılan açıklamada 10.08.2020 tarihinde gerçekleştiği ve Kariyer.net tarafından 12.08.2020 tarihinde tespit edildiği aktarıldı. İhlal sonrasında etkilenen verilerin kişisel veriler üzerine olduğu aktarıldı. Veri ihlali sonucu etkilenen kişi sayısının 40.955 ve kayıt sayısının 53.149 olduğu aktarıldı.

KVKK, konuyla ilişkin incelemelerin devam ettiğini belirtti. Yaşanan veri ihlali nedeniyle de kurumun açıklama yapmasına karar verildiği belirtildi.

Açıklama sonrasında site üzerinde hesabı bulunan binlerce kişi verilerinin çalınıp çalınmadığını merak etmeye başladı. Bununla ilgili olarak da [email protected] ve 0216 468 7600 numarası açıklamanın sonunda, kullanıcılar tarafından iletişim kanalı olarak kullanılabileceği belirtildi.

Milyonlarca kişinin kullandığı ve kişisel verilerinin olduğu sitenin nasıl verilerini çaldırdığı ve güvenlik açığının kapatılıp kapatılmadığı merak ediliyor. Ayrıca Türkiye'nin en çok kullanılan iş portallarından olması nedeniyle Kariyer.net'in güvenlik sistemlerine ait sorular da akıllara geldi.