Slovakya'nın F-16 Blok 70 savaş uçağından ilk uçuş Slovakya'nın F-16 Blok 70 savaş uçağından ilk uçuş

Katar 3 yıl önce, Fransız savunma endüstrisi ile iki büyük antlaşmayı duyurmuştu. Bunlardan biri halihazırda sipariş edilen 24 Rafale uçağına ek olarak 12 adet ek uçak satın alımı ve 2 milyar avroluk antlaşma ile Nexter firmasından 490 adet Zırhlı Muharebe Aracı alımıydı. Ancak zırhlı aracın alımı sürecinde, aracın kullanacağı tareti seçme konusunda gecikmeler yaşandı.

Meta-defense.fr sitesinde yer alan haberde, Paris ile Ankara arasında Suriye, Libya ve Ege konularında artan gerilimin, Türkiye ile çok yakın ilişkileri bulunan Katar'a ve özellikle de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la derin bir bağı olan Katar Emiri'ne yansıdığı vurgulandı.

Ayrıca Katar’ın rekabet halinde olduğu Birleşik Arap Emirlikleri ile Fransa arasındaki iyi ilişkilerin de durumu düzeltmeye pek yardımcı olmadığı ifade edildi. Bütün bunlara ek olarak, Fransız mahkemesi, beIN Media Group ve Paris Saint-Germain FC kulübünün başkanı olan Nasır el-Halifi’yi Mart 2019’da ülkede yapılacak olan 2026 Dünya Kupası'nın televizyon haklarına atfedilen yolsuzluk şüphesiyle suçladığı belirtildi.