Lübnan’da yıllardır süren, 2019 yılından bu yana etkisini artıran ekonomik kriz ordu kaynaklarını dahi etkisi altına altı. Lübnan ordusu son dönemde ekonomik gelir elde etmek adına askeri helikopterlerle turist gezdirmeye başlamıştı. Katar, ordunun bu durumu karşısında gıda yardımı sözü ordunun bu durumu karşısında gıda yardımı sözü verdi.

Katar merkezli QNA medya kuruluşunun haberine göre, Beyrut'u ziyaret eden Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el Sani ülkesinin, Lübnan ordusuna aylık 70 ton gıda yardımında bulunacağını duyurdu. Bakan, Lübnanlı taraflara bir an önce yeni hükümeti kurma çağrısında bulundu.

Lübnan’ın yardım beklentisi

Lübnan Genelkurmay Başkanı Joseph Avn, konuyla ilgili olarak dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Avn, ordunun her geçen gün daha tehlikeli bir duruma yuvarlandığını, eğer ekonomik açıdan desteklenmezse Lübnan ordusunun bir süre sonra tamamen çökebileceğini kaydetti. Avn, askeri personelin aldıkları maaşların 90 doları bile bulmadığını, bu maaşla aile geçindirmenin imkansız olduğunu belirtti.

Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler

Yaklaşık 80 bin personelin bulunduğu Lübnan ordusu, ağırlıklı olarak Hristiyan askerlerden oluşuyor. Fransa ciddi bir ağırlığının bulunduğu Lübnan ordusunun parçalanmasını önlemek maksatıyla bir süredür orduya yönelik finansal yardımlar yürütüyordu.