Katar, hava kuvvetlerini modernize etmeye devam ediyor.

 İngiliz BAE Systems tarafından Katar Hava Kuvvetleri'nin ihtiyaçları doğrultusunda üretilen ilk Eurofighter Typhoon savaş uçağı, İngiltere'deki Wharton Hava Üssü'nde test uçuşunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. ZR505 kuyruk numaralı savaş uçağının henüz kamuflajının yapılmadığı görüldü.

ULAQ SİDA yerli motorla test edildi ULAQ SİDA yerli motorla test edildi

Katar özellikle 2017'de kendisine yönelik ambargonun ardından ordunun güçlendirilmesi ve modernize edilmesi konusunda adımlar atmaya başladı. Bu kapsamda hava kuvvetlerinin modernizasyonu ilk sırayı almış ve çeşitli ülkeler ile savaş uçağı alımı konusunda anlaşmalar imzalanmıştı.

BAE Systems ve Katar Hava Kuvvetleri Aralık 2017'de, 9 adet Hawk MK167 eğitim uçağı ve 24 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı alımı konusunda 5 milyar sterlin (6,9 milyar dolar) değerinde anlaşma imzaladı. İlk savaş uçağının 2022'de teslim edilmesi bekleniyor.

Katar, Haziran 2017'de ise ABD hükümetiyle 36 adet  F-15QA avcı uçağı için 12 milyar dolarlık bir anlaşma imzalamış ve Ağustos 2021'de ilk F-15QA savaş uçağı hangardan çıkarak test uçuşunu gerçekleştirmişti.