Katmanlı hava savunma sistemine geçmek isteyen ve bu alanda çalışmalarına hız kesmeden devam eden Türkiye ve Türk savunma sektörü, SİPER Hava ve Füze Savunma Sistemi’nde yeni adımlar atıyor.

SİPER Hava ve Füze Savunma Sistemi hakkında katıldığı her platformda önemli açıklamalar yapan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir katıldığı bir televizyon programında yine SİPER Hava ve Füze Savunma Sistemi ve katmanlı hava savunmanın önemi hakkında açıklamalar yaptı.

Hava savunma sistemleri ile ilgili çalışmaların tam gaz devam ettiğini söyleyen İsmail Demir, “Çeşitli tehditlerin karşılanmasına yönelik hava savunma ürünleri var. Bizim şu anda HİSAR A+ ve HİSAR O+ yaklaşık 20 km’ye kadar bir önleme zarfımız oluştu ama SİPER’e giden yolda 70 ve 100 km civarında bir önleme zarfı oluşturacağız. Ondan sonra SİPER’de de onun üzerine çıkacağız. S-400 ayarında bir sisteme doğru yavaş yavaş gidiyoruz. 5 yıl içinde bu kademeleri doldura doldura gideceğiz.” dedi.

SİPER 2023 yılında envantere girecek

Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu bir diğer açıklamasında, SİPER Hava Savunma Füze Sistemi’nin 2023 yılı içerisinde envantere gireceğini açıklamıştı.

Öncesinde sadece hava soluyan hedeflere karşı kullanılacağı söylenen SİPER Hava Savunma Sistemi son yapılan güncelleme ile antibalistik savunma sistemi özelliklerini de barındıracak.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanı Serhat Gençoğlu, Eskişehir Savunma Sanayii Konferansı’nda Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi SİPER‘in batarya yapısını paylaşmıştı.

Belçika İHA’lara karşı av tüfeği geliştiriyor Belçika İHA’lara karşı av tüfeği geliştiriyor

Serhat Gençoğlu’nun paylaşmış olduğu görselde SİPER Hava Savunma Sistemi’nin filo yerleşimi anlatılmıştı.

Denizden hava savunma: SİPER Hava ve Füze Savunma Sistemi yakın gelecekte deniz platformlarına da entegre edilebilecek

SİPER Hava Savunma Sistemi ile alakalı da geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi SİPER’in, 2023’te hazır olacağını söylemişti.

SİPER Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi geliştirme çalışmaları; ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK-SAGE tarafından gerçekleştiriliyor. SİPER Hava Savunma Sistemi, HİSAR-A ile HİSAR-O sistemlerinde de olduğu gibi dikey atış yeteneğine, dikey atış esnasında azami etkinlik sağlayan çift darbeli motora ve Aktif Radar Arayıcı (RF) ile Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı (IIR) başlığa sahip olacak. 100km+ menzile sahip olacak SİPER, dikey atım yeteneği sayesinde kara platformlarına ek olarak deniz platformlarında da kullanılabilecek. Deniz platformlarında kullanılabilecek SİPER Hava ve Füze Savunma Sistemi sayesinde Türkiye, savunmasını sınırlarının ötesinden başlatabilecek.