Dünyanın en büyük havacılık ve uzay festivali TEKNOFEST, ilklere sahne olmaya devam ediyor.

BAYKAR tarafından üretilen ve bu yıl seri üretimine başlanması planlanan Mini Akıllı Seyir Füzesi Kemankeş ilk kez TEKNOFEST 2023'te sergilendi.

BAYKAR Teknoloji Lideri Haluk Bayraktar, merakla beklenen Mini Akıllı Seyir Füzesi Bayraktar Kemankeş’in ilk kez Teknofest-2023’te sergilendiğini açıkladı.

Haluk Bayraktar, resmî Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Bayraktar Kemankeş Mini Akıllı Seyir Füzesi ilk kez TEKNOFEST 2023'te sergileniyor." ifadesini kullandı.

Bayraktar açıklamasında, Türkiye’nin yeni vurucu güçlerinden Kemankeş'in "jet motorundan stabilize kamera sistemine, yapay zeka yazılımlarından sistem tasarımına kadar tümüyle milli ve özgün" olarak tasarlandığına yer verdi.

Bayraktar; Kemankeş'in en ufak bir harici destek, hibe, sipariş talebi olmaksızın tamamen BAYKAR öz kaynaklarıyla ve BAYKAR ekibi tarafından milli ve özgün olarak geliştirildiği hususuna da dikkat çekti.

"Kemankeş TB2'nin kabiliyetlerini çok artıracak"

Mini Akıllı Seyir Füzesi Kemankeş; Bayraktar TB2 ve geliştirilen diğer tüm insansız hava araçlarına da entegre edilebilme özelliğine sahip.

İsmini en zorlu şartlarda dahi hedeflerini tam isabetle vuran okçulardan alan Kemankeş; muharebe sahasında büyük avantajlar sağlayabiliyor.

Portekiz Donanması, yeni Çok Amaçlı Gemi için imza attı Portekiz Donanması, yeni Çok Amaçlı Gemi için imza attı

AA'ya ürün hakkında açıklamalarda bulunan BAYKAR Platform Mühendislik Takım Lideri Burak Özbek, Kemankeş ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

"Şu anda kullandığımız lazer güdümlü mühimmatlarda hedefe yaklaşmanız, hedefi görmeniz gerekiyor. Bu da sizi risk bölgesine sokuyor. Kemankeş özelinde TB2 veya ana platform uçakla havadan havaya haberleşme sağladığımız için, çok daha uzak mesafeden, riskli bölgeye girmeden bile düşman unsurlarına taarruz yapabilecek bir kabiliyete erişmiş oluyoruz. Kendi üzerinde gimbal sistemi ve yapay zekayla görüntü işleyerek de hedefe taarruz gerçekleştirebiliyor. Aynı zamanda kendi üzerinde karışıma dirençli GNSS sistemleriyle elektronik harp ortamlarında da görev yapabiliyor. Bu anlamda TB2'nin kabiliyetlerini çok artıracağını düşünüyorum."

Çalışmalarına geçen yıl başlanan ve şimdilerde uçuş test aşamasında olan Kemankeş'in seri üretimine bu yıl başlanması bekleniyor. Gelecek 1-2 ay içinde ise ilk atışının gerçekleştirilmesinin planlandığı Kemankeş'in ilerleyen süreçte motorlu uçuş testleri gerçekleştirilecek.