Dün itibariyle sona eren IDEX 2023 fuarı, çok sayıda iş birliklerine ev sahipliği yaptı.

Uçuş operasyonu ve veri analitiğiyle ilgili yenilikçi fikir, ürün ve çözümlerle müşterilerini destekleyerek havacılık ve seyrüsefer veri tabanı hizmeti sunan Keyvan Havacılık, Türkiye’nin önde gelen savunma yazılımı ve inovasyon şirketi BİTES ile iki yılda bir düzenlenen ve dünyanın önemli savunma fuarlarından biri olan IDEX 2023 Fuarında bir iş birliğine imza attı. Bu iş birliği sayesinde Keyvan Havacılık’ın seyrüsefer ve navigasyon verisi ile BİTES’in gelişmiş teknolojiler üzerindeki bilgi birikimi ve ileri AR-GE altyapısı bir araya getirilerek, savunma sanayiinde çözüm ortaklığı yapılacak. 

Havacılık sektörünün temel taşlarından biri olan havacılık ve navigasyon veri tabanını üreten dünyada dördüncü, Türkiye’de ise ilk ve tek firma olan Keyvan Havacılık ile Türkiye’nin önde gelen savunma yazılımı ve inovasyon şirketi BİTES, 22 Şubat tarihinde IDEX Fuarı’nda yeni bir iş birliğine imza attı. Türkiye’nin yerli ve millî üretim yapan iki önemli firması arasında imzalanan anlaşmaya göre, Keyvan Havacılık’ın sunduğu seyrüsefer ve navigasyon verisi ile BİTES’in teknolojik altyapısı ve AR-GE gücü bir araya gelecek. 

“Savunma sanayiinin iki önemli gücü bir araya geldi”

Aviyonik sistemler, havacılık ve uzay teknolojileri gömülü yazılımları, artırılmış, karma ve sanal gerçeklik tabanlı eğitim ve simülasyon sistemleri, uzaktan eğitim ve bakım çözümleri, giyilebilir teknolojiler ve metaverse gibi yüksek teknolojileri kullanan ve günümüz dünyasının ihtiyaç duyduğu pek çok alanda yenilikçiliği ve yerliliği benimsemiş projeler geliştiren BİTES Savunma, Havacılık ve Uzay Teknolojileri ile, iki yılda bir düzenlenen ve dünyanın önemli savunma fuarlarından biri olarak 100’e yakın ülkeden gelen firmalara Abu Dabi’de ev sahipliği yapan IDEX 2023 Fuarında yaptıkları iş birliğinden dolayı mutluluk duyduklarını belirten Keyvan Havacılık CEO'su ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Keyvan şunları söyledi:

Blitz Teknoloji’den Mantis i45’e rakip elektro optik sistemi Blitz Teknoloji’den Mantis i45’e rakip elektro optik sistemi

“Ülkemizin en önemli savunma yazılım şirketi BİTES ile iş birliği yapmaktan dolayı mutlu ve gururluyuz. BİTES yüzlerce kişilik uzman kadrosu, yapmış olduğu AR-GE yatırımları ve bu alandaki çalışmaları ile kendisini ispatlamış bir şirket. Yerli ve millî iki firmanın bir araya gelerek güçlerini birleştirmesi ve ülkemiz savunma sanayiine hizmet edecek olması çok kıymetli. Bu iş birliğiyle birlikte Keyvan Havacılık olarak BİTES ile çok önemli projelere birlikte imza atarak iz bırakacağımıza eminim.”

Veri tabanı insanlı hava araçları ile İHA ve SİHA'ların özel uçuşlarında da kullanılabiliyor