Almanya ile Macaristan, savunma alanında sıkı bir iş birliğine gitmeye hazırlanıyor.

Alman Handelsblatt gazetesinin haberine göre Rheinmetall, Budapeşte hükümeti ile yürüttüğü müzakareler sonucu KF-51 Panther ana muharebe tankının geliştirilmesi ve üretiminin Macaristan'da yapılması için anlaşmaya vardı.

Alman savunma şirketi Rheinmetall, üretimin yanı sıra Macar Ordusu'nu KF-51 Panther tankları ile donatmayı hedefliyor.

image-container

Rheinmetall ile Budapeşte arasındaki iş birliği sadece bununla sınırlı değil. Ağustos 2023'te Rheinmetall, Macaristan’ın Zalaegerszeg kentinde yeni zırhlı araç fabrikasının açılışını resmen yapmıştı. 20.000 metrekarelik bir alanı kaplayan fabrika, Macar Silahlı Kuvvetleri ve diğer potansiyel müşteriler için Lynx KF41 piyade savaş araçlarını üretecek.

SIPRI'nin ilk 100 savunma sanayii şirketi listesinde 4 Türk firması yer aldı SIPRI'nin ilk 100 savunma sanayii şirketi listesinde 4 Türk firması yer aldı

Rheinmetall, 2025 ile 2035 yılları arasında NATO ülkelerinden 500 ila 800 kadar KF-51 Panther ana muharebe tankına talep olacağını, 2035 ve sonrasında ise 5.000 ila 8.000 tanktan oluşan daha da önemli bir pazar olacağını öngörüyor.

image-container (1)

Almanya merkezli Rheinmetall, 2022 yılında savunma sektörünün en büyük fuarlarından biri olan ve Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirilen EUROSATORY 2022 fuarında yeni 130mm topa sahip tankı KF-51 Panther’i tanıtmıştı. Rheinmetall tarafından aktarılan bilgilere göre KF-51’in tüm silah sistemleri, tamamen dijitalleştirilmiş NATO Genel Araç Mimarisi (NGVA) ile komutan, nişancı ve atış kontrol bilgisayarına bağlanıyor. Bu durum ise tankın saldırı ve savunma kabiliyetlerini artırmakta. Bu kapsamda Rheinmetall, sistemin gelecekte yapay zeka tarafından da destekleneceğini belirtiyor.

Rheinmetall CEO’su Armin Papperger geçtiğimiz günlerde Ukrayna’da da bir KF51 Panther fabrikası kurmak istediğini duyurmuştu. Papperger konuşmasında, Çok fazla müşteri olduğunu düşünüyorum, önümüzdeki 20 yıl içinde eski muharebe tanklarını değiştirmesi gereken çok sayıda müşteri olacak.” ifadelerine yer vermişti.