Kiev, AB’nin vaat ettiği cephaneleri zamanında alamayacak

Ukrayna-Rusya savaşının kritik aktörlerinden olan Ukrayna topçularına mühimmat yetiştirme telaşı devam ediyor!

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Avrupa Birliği’nin (AB) Ukrayna’ya Mart 2024’e kadar bir milyon top mermisi sağlama hedefine ulaşmasının pek mümkün görünmediğini paylaştı.

Kuleba’ya göre gecikmenin nedeni: Askeri üretimdeki zorluklar.

Bloomberg’in yakın tarihli bir raporu hakkındaki düşüncelerini paylaşan Kuleba, AB’nin belirlenen tarihte, Ukrayna’ya 1 milyon adet 155 mm top mermisi teslim etme taahhüdünü yerine getiremeyeceğini vurguladı.

Bloomberg’in haberi, şu ana kadar taahhüt edilen miktarın yaklaşık %30’unun Ukrayna’ya ulaştığını gösteriyor. İmzalanan sözleşmelerin hacmi dikkate alındığında, bu planın zamanında tamamlanması söz konusu değil. 

kiev mühimmat 2

Raporu incelediğini belirten Kuleba,“Bloomberg’in raporu maalesef doğru. Sorunlarla karşı karşıyayız ve doğrusunu söylemek gerekirse tüm alarmları çalıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Yaşanan gecikmede siyasi bir hatanın olmadığına da değinen Kuleba, “Yaşanan durumun sebebi savunma sanayinin üzücü durumu.” olarak nitelendirdi. Bakan ayrıca, “AB bu sorunların çözümü için çaba harcıyor. Bu nedenle Berlin ziyaretimde AB’ye savunma sanayisine yönelik kapsamlı bir politika geliştirmesi yönünde çağrıda bulundum” dedi.

kiev mühimmat

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 13 Kasım’da AB Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, AB’nin Ukrayna’ya Mart 2024’e kadar 1 milyon adet topçu mühimmatı sağlama hedefinden vazgeçmediğini yineledi. 

Borell, AB’nin, mevcut stoklarından yapılması düşünülen tedarik planının ilk bölümünü tamamladığını ve bu planın yakında hayata geçeceğini de belirtti.

Editör : SavunmaTR Editör Birimi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.