Kuzey Kore ile ABD'nin arasındaki soğuk rüzgar esmeye devam ediyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ABD'ye bir tehditkar açıklamada daha bulundu. Askerî ürün ve araçların boy gösterdiği bir sergide açıklama yapan Kim Jong-un, ABD'nin tehditlerine karşı "yenilmez bir askeri güç" kuracağını dile getirdi. 

Kim açıklamasının devamında Kuzey Kore'nin silah geliştirme programı ve Güney Kore ile ilişkisine yönelik de değerlendirmelerde bulundu. Kim ülkesinin silah geliştirme programının meşru-müdafaa için olduğunu ve savaş başlatma amacı gütmediğini söyledi.

Biden, İsrail’e askeri yardım için yeni yollar deniyor Biden, İsrail’e askeri yardım için yeni yollar deniyor

Yakın zaman önce denizaltından silah denemeleri yapan Güney Kore'nin askeri yapılanması için de 'Kuzey'in komşusuyla mücadeleye girmek istemediğini 'Pyongyang'da düzenlenen 2021 Meşru Müdafaa sergisinde ayrıca belirtti.

"Hiç kimseyle savaşı konuşmuyoruz, aksine savaşa engel olmayı ve ulusal egemenliğin korunması için savaştan caydırmayı konuşuyoruz." ifadelerine yer veren Kim ayrıca, ABD'yi de Kuzey ile Güney Kore arasında gerilimi tetiklemekle de itham etti ve Kuzey Kore'nin 'ABD'nin düşman olmadığına' inandıracak herhangi bir davranışla karşılaşmadığına işaret etti.