İspanya, yeni denizaltısını hizmete aldı İspanya, yeni denizaltısını hizmete aldı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın beraberinde Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov, Gürcistan Savunma Bakanı Juansher Burchuladze ve TSK komuta kademesi ile takip ettiği Cumhuriyet tarihinin en geniş katılımlı kış tatbikatının seçkin gözlemci günü faaliyetleri tamamlandı.

Akar beraberinde Azerbaycan ve Gürcistan Savunma Bakanlarının yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile Kış Tatbikatı 2023’ün seçkin gözlemci gününe katılmak üzere Şehit Astsubay İlham Hamlı Tatbikat Alanı’na geldi.

Tatbikat alanında 9’uncu Kolordu Komutanı Tümgeneral Fedai Ünsal tarafından karşılanan Akar, tören mangasını selamladı. Daha sonra  Akar ve beraberindekiler birleşik, müşterek, fiilli, atışlı tatbikata ilişkin brifing aldı.

Türkiye ile birlikte 17 ülkenin katıldığı tatbikata ilişkin Tatbikat Direktöründen bilgi alan Akar ve davetliler daha sonra karargah subaylarından jenerik tatbikat senaryosuna ve sahadaki duruma ilişkin harita önünde brifing aldı.

Birliklerin geceyi eksi 19’da tatbikat alanında geçirdiği ifade edilen brifingde gün içinde hava sıcaklığının eksi 3 derece olacağı da aktarıldı.

Brifingin ardından konuşan Akar, bölge, dünya barışı, istikrarına katkı sağlamak için birlikte çalışmanın önemine vurgu yaptı.

Bakan Akar’dan sahra fırınından ekmek ikramı

Bakan Akar daha sonra beraberindeki Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Hasanov, Gürcistan Savunma Bakanı Burchuladze ve TSK komuta kademesi ile sahra hizmet bölüğü tesislerinde incelemelerde bulundu. Seyyar fırın ve mutfak ünitelerini inceleyen Bakan Akar burada pişirilen ekmek ve yapılan çorbadan Azerbaycan Savunma Bakanı Hasanov, Gürcistan Savunma Bakanı Burchuladze ve diğer davetlilere ikram etti.

Bakan Akar ve beraberindekiler daha sonra kış teçhizatlı komando kolunu inceledi. Komandoların, “komando marşı”nı okumalarının ardından Akar, “Allah Türk komandosunu korusun” ifadesini kullandı.Komandoların ve arama kurtarma timlerinin teçhizatlarını da inceleyen Akar, uluslararası arama kurtarma yarışmasında birinci olan arama kurtarma köpeği Sıla ile Manas’ı sevdi. Şiddetli soğukta korunma ve barınma tedbirleri kapsamında komandolar tarafından yapılan iglo ve diğer üniteleri de inceleyen Akar daha sonra arama kurtarma timinin çalışmalarını izledi.

Tatbikatın son gününde yerli ve milli olarak geliştirilmiş birçok ürün yeteneklerini sergiledi.

Cumhuriyet tarihin en geniş kapsamlı Kış Tatbikatı olan Kars Kıs Tatbikatı-2023'te 189’u yabancı olmak üzere 2 bin 113 personel yer aldı. 43 değişik türde 651 araç, 28 farklı tür ve çapta 865 silah kullanılan tatbikatta, TSK envanterine giren bazı silah ilk kez kullanıldı.

İşte Kış Tatbikatı-2023'te ilk defa kullanılan silah sistemleri:
Kargu Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemi

Mini İKA Sistemi AKROP ve KOMODO
‌PROTON Elit Dedektör Tünel Tespit Cihazı Kaideye Monteli CİRİT
TOGAN, SERÇE-2 Mini İHA, Serçe-3 Mini İHA,
81 ve 120 mm Havan Elektronik Tevcih Sistemi
KN12 Keskin Nişancı Tüfeği,
Eksi 25 derece soğuğa dayanıklı yerli ve milli yeni tip kış kıyafetleri,
kılıfı ve hücum yeleği,

Yeni Nesil Hava Savunma Sistemi HERİKKS-VI,
Genişleyebilir Seyyar Sahra Mutfak Ünitesi
Mobil Gıda Laboratuvar Aracı ilk defa kullanıldı.

F-16 Hava Tecrit Atışları ile başlayan tatbikatta; tank, obüs, havan, zırhlı tanksavar aracı UMTAS, CİRİT paletli atışı, keskin nişancı atışı, ve ATAK helikopterlerin atışlarıyla devam etti.Hava hücum harekatının ardından tatbikat AK 40-GL Bombaatar ve RPG-7 atışlarıyla sona erdi.