Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’daki savaşta eylemlerine ilişkin güncel açıklamalarda bulundu.

Konaşenkov, Rus askerleri tarafından kuşatılan Azovstal Metalürji Fabrikası’ndaki Ukrayna askerlerinin durumuyla ilgili son durum hakkında bilgi verdi. Konaşenkov, fabrika sahasında bulunan Ukrayna askerleri ve Azov taburu mensuplarının teslim olmaya devam ettiğini söyledi:

"Bir gün içinde, 29’u yaralı 694 savaşçı, 16 Mayıs’tan bu yana 80’i yaralı olmak üzere 959 savaşçı teslim oldu. Yaralılardan 51’i ihtiyaç duyduğu için (sözde) Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde Novoazovsk’ta hastaneye yerleştirildi."

Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’daki taarruzlarını sürdürdüğünü kaydederek havadan fırlatılan yüksek hassasiyetli füzelerle Donetsk’te Soledar yerleşim birimi yakınlarında bölge savunma karargahıyla birlikte 2 komuta merkezi ve Krasnogorovke ve Mıkolayiv’de Avrupa ülkelerinden gelen yabancı paralı savaşçı birliği dahil Ukrayna askeri teknik araçların ve birliklerin bulunduğu 31 alanın vurulduğunu ifade etti.

"2 savaş uçağı imha edildi"

Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı

Konaşenkov ayrıca Dnipro askeri havaalanında 2 Ukrayna Su-24 savaş uçağının, Mikolayiv civarında S-300 hava savunma füze sisteminin, Donetsk’te Bahmut, Soledar, Pokrovskoe ve Ugledar yerleşim birimlerinde 4 füze, topçu silahları ve mühimmatların bulunduğu cephaneliğin yok edildiğini açıkladı.

Rus hava muharebe taktik birliklerinin 3 komuta merkezi, asker ve silahların bulunduğu 41 alan ve Ugedar yerleşim birimindeki bir cephaneliğin de vurulduğunu belirten Konaşenkov, bu saldırıların sonucunda 270’ten fazla Ukraynalı milliyetçi gücün ve 54 askeri teknik aracın vurulduğunu bildirdi.

Açıklamasının devamında Rus hava savunma sistemlerinin Donetsk’te Ukrayna Hava Kuvvetleri'ne ait 1 adet Su-25, Harkiv’de 1 adet Mig-29 savaş uçağını havada vurduğunu ifade eden Konaşenkov; Harkiv, Donetsk, Herson bölgelerinde 15 Ukrayna İHA'sının yok edildiğini söyleyerek Ukrayna ordusunun bugüne kadar toplam kaybını da açıkladı. Buna göre Ukrayna ordusu savaşın başından bugüne kadar; 172 uçak, 125 helikopter, 927 İHA, 311 hava savunma füze sistemi, 3 bin 139 tank ve zırhlı araç, 389 ÇNRA, 1548 obüs ve havan topu, 2 bin 997 özel askeri aracını kaybetti.