Rus ordusu Ukrayna’nın askerî ekipmanlarının bulunduğu tesisleri vurmaya devam ediyor.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, yaptığı açıklama ile Rusya'nın içinde Ukrayna'ya ait silahların olduğu bir hangarı vurduklarını açıkladı.

Konaşenkov açıklamasında, “Yüksek hassasiyetli ‘Oniks’ füzeleriyle Odesa civarındaki askerî havaalanında ABD ve Avrupa ülkelerinden gelen silahların ve mühimmatların bulunduğu hangar yok edildi, ayrıca üssün pisti tahrip edildi.” ifadelerine yer verdi.

"2 adet S-300, 2 adet Su-24M, 12 İHA... yok edildi"

Konaşenkov açıklamasının devamında, "Havadan fırlatılan yüksek hassasiyetli füzelerle Ukrayna’ya ait 7 askerî unsur vuruldu ve bunların arasında Donetsk ve Harkiv'deki askerî birlik ve teknik araçların toplandığı alanlar ile cephanelikler bulunuyor. Rus hava muharebe taktik birliklerinin Zaporijya ve Artemovsk civarında 2 adet S-300 hava savunma füze sistemini imha etti. Füze ve topçu birlikleri bir gün içerisinde Ukrayna ordusuna ait 786 yeri ateş altına aldı. Rus hava savunma sistemleri Harkiv bölgesindeki Petrovskoye civarında Ukrayna Hava Kuvvetlerinin Su-24M model 2 bombardıman uçağını vurduğu. Gece boyunca da farklı yerleşim birimleri civarında 12 Ukrayna İHA'sı, bir Toçka-U füzesi ile Smerç füzelerini havada yok etti." dedi.

OTR-21 Toçka - Vikipedi

Ukrayna'nın güncel kaybı

Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor

Konaşenkov, Ukrayna ordusunun toplam kaybını da paylaştı. Buna göre, Ukrayna ordusu 145 uçak, 112 helikopter, 672 İHA, 281 hava savunma füze sistemi, 2 bin 703 tank ve zırhlı araç, 312 ÇNRA, 1203 obüs ve havan topu, 2 bin 514 özel askerî aracını kaybetti.

Ayrıca Bakanlık, dün gündüz ve akşam saatlerinde Mariupol şehrindeki Azovstal Metalürji Fabrikası konutlarında bulunan 25 ve 21 kişilik 2 grup sivilin insani koridoru kullanarak çıkış yaptığını açıkladı.