Müzakerelerin kesin sonuç vermediği ve sıcak çatışmaların halen devam ettiği Rusya-Ukrayna savaşında yeni gelişmeler yaşanıyor.

Savaşın başladığı 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana Rusya, özellikle Ukrayna’ya ait savunma sanayii şirketlerinin altyapı tesislerini ve Ukrayna’nın askeri üslerini hedef alıyor.

Göğüs göğüse muharebelerin de Ukrayna sahasının neredeyse tamamında yaşandığı savaşta Ukrayna, özellikle Batılı ülkelerden aldığı silah, mühimmat ve doktrinel desteğiyle direnişine devam ediyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgal girişiminin en önemli sebeplerinden olan Donbas bölgesi neredeyse tamamen kontrol altına alınmasına rağmen Rusya, Ukrayna coğrafyasının tamamında faaliyetlerini sürdürüyor.

Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna'daki eylemleri konusunda bilgi paylaşımında bulundu.

Ukrayna'nın Donetsk bölgesinde 50'den fazla Ukraynalı askerin etkisiz hale getirildiğini, 9 zırhlı araç ve otomobilin imha edildiğini ileri süren Konaşenkov, Ukrayna ordusunun 53. Mekanize Tugayı ve 93. Mekanize Tugayına bağlı askeri birliklerinin büyük kayıplar vermesi nedeniyle pozisyonlarını terk ettiğini iddia etti.

Son 24 saatte Ukrayna güçlerine ait 9 yönetim merkezi, 5 mühimmat deposu ile S-300 savunma sisteminin radarının yok edildiğini aktaran Konaşenkov, 6 insansız hava aracının Rus savunma sistemlerince vurulduğunu bildirdi.

Konaşenkov, "Toçka-U" balistik füze, 6 "HIMARS" ve "Olha" çok namlulu roketatar füzelerinin ele geçirildiğini söyleyerek, "Ukrayna'da şimdiye kadar 273 uçak, 148 helikopter, 1813 insansız hava aracı, 369 hava savunma füze sistemi, 4 bin 392 tank ve zırhlı araç, 819 çok namlulu roketatar, 3 bin 345 obüs ve havan topu, 5 bin 54 özel askeri araç imha edildi." diye konuştu.

Son 24 saatte Zaporijya Nükleer Enerji Santrali'nin 2 kez Ukrayna ordusunun saldırılarına maruz kaldığını ifade eden Konaşenkov, "Santrale yönelik saldırının, Dnipro bölgesindeki Marganets yerleşim biriminin batı tarafından yapıldığı tespit edildi. Buranın yüksek hassasiyetli silahla vurulması sonucunda ABD üretimi M777 obüsü yok edildi." dedi.