Saros Körfezi'nde "Nusret-2023 Davet Tatbikatı" devam ediyor Saros Körfezi'nde "Nusret-2023 Davet Tatbikatı" devam ediyor

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmî davetlisi olarak Türkiye’de bulunan Kongo Demokratik Cumhuriyeti Millî Savunma ve Eski Savaşçılar Bakanı Gilbert Kabanda Kurhenga'yı Millî Savunma Bakanlığında askerî törenle karşıladı. 

Tören mangasını "Merhaba asker" diyerek selamlayan Bakan Kurhenga, daha sonra Şeref Defteri'ni imzaladı.

Her iki bakan önce baş başa görüştü ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık etti.

Görüşmelerde, ikili savunma ile güvenlik ve savunma sanayiinde iş birliği konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Şubat ayında Afrika ziyareti kapsamında Kongo Demokratik Cumhuriyeti ziyaretinde bulunmuş ve Savunma Bakanı Gilbert Kabanda Kurhenga ile başbaşa bir görüşme gerçekleştirmişti. Görüşmede savunma ve güvenlik konuları ele alınmıştı.
Kurhenga, ardından Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile bir görüşme gerçekleştirdi ve iki ülke arasında Savunma Sanayii İşbirliği anlaşması imzalandı. İki ülke arasındaki savunma alanındaki iş birliğine dair bilgi verilmezken; anlaşmanın İHA platformları, zırhlı araç ve çeşitli silah platformlarının Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ne tedarikini içerdiği tahmin ediliyor.