Türk savunma sanayiinin yükselen gücünü gittiği her sahada gösteren Bayraktar TB2; bir ülkenin daha güvenliğine damgasını vuracak.

Bayraktar TB2; 7 ay önce yapılan sözleşmenin ardından Kosova'ya teslim edildi.

BAYKAR Teknoloji | Bayraktar TB2

Kosova merkezli KlanKosova haber sitesinin verdiği bilgilere göre; Kosova ordusu 5 adet Bayraktar TB2'yi teslim aldı.

Rusya'nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgalinden sonra bir kez daha sahadaki başarıyla gündeme gelen Bayraktar TB2; savaşın şiddetini artırmasıyla pek çok ülke tarafından ilgi görmeye başlamıştı. 

Rusya'nın saldırgan politikalarına karşılık güvenlik önlemlerini artırmaya başlayan bir çok ülkeden biri olan Kosova'nın da adresi BAYKAR oldu. 7 ay önce Kosova Savunma Bakanı Armend Mehaj ve BAYKAR yetkilileri arasında imzalanan anlaşma sonrası 5 adet Bayraktar TB2 teslim edildi. Teslim edilen TB2'lerin maliyeti hakkında bilgi verilmezken, Defender Europe 23 tatbikatından önce teslim alınması dikkat çekti.

Yerli savaş uçaklarımız, 2023'ten önce gökyüzünde olacak - Haberler - indir.com

Mısır’ın son MEKO A200EN sınıfı fırkateyni denize indirildi Mısır’ın son MEKO A200EN sınıfı fırkateyni denize indirildi

Arnavutluk TB2'leri yakında teslim alıyor

Benzer talep Arnavutluk da gelmişti. Arnavutluk, Türkiye Cumhuriyeti ile stratejik ortaklığının bir ürünü olarak Bayraktar TB2 SİHA filosunun satın alınmasına yönelik geçen aralık ayında bir sözleşme imzalamıştı. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama son olarak Perşembe günü yaptığı açıklama ise satın alacakları Bayraktar TB2'lerin çok yakında hizmete gireceğini söyledi.

Arnavutluk, Bayraktar TB2 satın aldı | DonanımHaberSırbistan'ın korktuğu başına geldi

Kosova ile son zamanlarda büyük problemler yaşayan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandır Vucic de Türkiye'den Bayraktar TB2 almak istediklerini dile getirmiş fakat Türkiye'nin Kosova'ya Bayraktar TB2'leri satması durumunda Türkiye ile ilişkilerinin olumsuz yönde etkileneceğini ifade eden bir açıklamada bulunmuştu. Kosova'nın Bayraktar TB2'leri teslim sürecinin tamamlanmasının ardından Sırbistan'dan nasıl açıklamalar geleceği merak ediliyor.