Kosova Elektrik Enerji İletim ve Piyasa Sistem Operatörü (KOSTT) Yönetim Kurulu üyesi Nebih Zariqi, Kosova enerji sisteminin bağımsız çalışmasına başlamasının hemen ardından, Sırbistan'ın Kosova'nın bu ülkeden ithal ettiği 500 megavat elektriğin iletimini durdurduğunu duyurdu.

Kosovahaber'in haberine göre, KOSTT Yönetim Kurulu üyesi Nebih Zariqi, Sırbistan'ın göndermeme kararı aldığı elektriğe ulaşmak için, Kosova ile Kuzey Makedonya yetkilileri arasında bir anlaşma yapıldığını ve Kosova'nın Kuzey Makedonya'dan elektrik tedarik edebileceğini bildirdi. 

Sırbistan, enerji naklini durdurdu

Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

Kosova'nın enerji üretiminin, enerji ihtiyacına tamamen yetmediğinie değinen Zariqi, "Sırbistan'ın bölgedeki en büyük elektrik üreticisi olduğu ve bölgede tüm ülkelerin kısmen Sırbistan tarafından tedarik edildiği biliniyor. Kosova, enerji üretim kapasitesini karşılayamıyor. 500 megavatlık bir eksiğimiz vardı. Şimdiye kadar 500 megavat elektrik Sırbistan’dan alındı ve bu anlaşmanın yürürlüğe girdiği anda, yani Kosova'nın enerji sisteminin bağımsızlaşmasıyla, Sırbistan Kosova'ya enerji naklini durdurdu." ifadelerini kullandı.