Türkiye, kardeş ülke Kosova'ya savunma ürünlerini sunmaya devam ediyor.

Bu kapsamda ROKETSAN tarafından geliştirilen OMTAS tanksavar füzesini tedarik eden Kosova ordusuna ROKETSAN tarafından eğitimler veriliyor.

İngiliz ordusu ağır yük İHA’sına füze entegre ediyor İngiliz ordusu ağır yük İHA’sına füze entegre ediyor

Kosova Güvenlik Güçleri resmi Facebook hesabı tarafından yapılan paylaşımda birliklere ROKETSAN üretimi OMTAS tanksavarının kullanımı, bakımı ve depolanması konusunda bilgi verildiği açıklandı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Profesyonel kapasitelerin ve yeni sistemlerin geliştirilmesi kapsamında, Türk “ROKETSAN” tarafından üretilen “OMTAS” tanksavar sisteminin işletilmesi ve bakımı eğitimi verildi. Eğitimler üretici firmanın eğitmenleri tarafından gerçekleştirilmekte. Bu eğitimler, sistemin sunduğu pek çok olanak hakkında bilgi edinme ve bu ekipmanların hem işletim hem bakım hem de depolama konusunda bilgi sahibi olma imkanı sunmaktadır.”

omtas kosova

Kosova ordusu, halihazırda birçok Türk savunma ürününe sahip;

·        Bayraktar TB2 SİHA

·        MPT-55 / MPT-76 Milli Piyade Tüfeği

·        PMT-76-57A Makineli Tüfek

·        OMTAS Füzesi

·        BORAN Obüs Sistemi

·        Otokar Cobra / Akrep Zırhlı Araç

·        BMC Kirpi / Vuran Zırhlı Araç

Geçtiğimiz aylarda Kosova ordusunun Türkiye’den yine ROKETSAN üretimi SUNGUR kısa menzilli hava savunma sistemi ve ilgili ekipmanları tedarik edeceği iddia edilmişti.

Kosova'nın SUNGUR HSS haricinde STM KARGU Kamikaze İHA ve FNSS ZMA-15 zırhlı araçlarının da tedarik edileceği öne sürülüyor.

Kosova ordusunun birçok fazla Türk savunma ürününü hizmetinde bulundurması, son iddiaları destekler nitelikte bulunuyor