Avrupa'da Balkanlar'daki sınırların değiştirilmesinin gündem olduğuna ve konuyla ilgili çeşitli değişikliklerin düşünüldüğüne ilişkin yeni bir gayriresmi belge (non-paper) yayınlandı.

Balkan news tarafından yapılan habere göre, Kosova merkezli bir yayın kuruluşunun yayınladığı belgenin, Kosova’da tıkanan normalleşme sürecini canlandırmak isteyen Fransa ve Almanya tarafından hazırlandığı ileri sürülüyor.

Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı

Daha önce Bosna Hersek’te Sırp ve Hırvatların yoğun olarak yaşadığı toprakların, Sırbistan ve Hırvatistan’a verilmesinin öngörüldüğü bir belge yayınlanmış ve büyük tepki çekmişti.

Yeni belgede ise Kosova ve Sırbistan’ın karşılıklı olarak birbirinin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü tanıyacağı; Kosova’nın kuzeyinde “Kuzey Kosova” şeklinde özerk bir bölge kurulacağı ileri sürülüyor. Ayrıca belgede, Sırp Ortodoks Kilisesi’nin Kosova’da özel bir statüye sahip olması ve Mitroviça’nın da ortak ekonomik bölge olması öngörülüyor.

Yayınlanan belgede Kosova ve Sırbistan'ın 2022'nin şubat ayında anlaşacakları da belirtilse de belgenin doğruluğuna ilişkin bir netlik olmadığı aktarıldı. Bunun yanı sıra görüşülen diplomatların, anlaşma şartlarının aşağı yukarı bu şekilde olduğunu doğruladıkları belirtildi.