Bulgaristan'da bir Türk camii daha müzeye dönüştürülebilir.

Bulgaristan'daki Türklerin sesi olan Kırcaali Haber'in verdiği bilgiler arasında, Köstendil'de bulunan ve zamana meydan okuyan Fatih Sultan Mehmet Camii'nin önümüzdeki bir kaç ay içerisinde restore edilmesinin ardından ileriki süreçlerde müzeye dönüştürülmesinin planlandığı yer alıyor.

TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı

Balkanlar’ın en önemli camiilerinden biri olarak bilinen ve 1540 yılında ibadete açılan Fatih Sultan Mehmet Camii, asırlara meydan okusa da yıllardır bakımsızlık sebebiyle kullanılamaz hale geldi. Camiinin 39 metre uzunluğundaki minaresinin metal kaplamaları sıyrıldı, şerefe kısmı büyük zarar gördü ve tuğla ve sıva parçaları da düşmeye başladı.

Önümüzdeki bir kaç ay içinde restore edilmesi planlanan camiinin; kubbesi, minaresi ve ön kapısının acil onarımına 140,000 leva (692.343,15 TL) ayrıldı.

Milli Kültür Anıtı olarak görülen ve daha sonra tamamının restore edilmesi düşünülen tarihî mabedin, ileriki dönemlerde Tarih Müzesi’ne bağlı galeri olarak kullanılan “Ahmet Bey” Camii ile beraber ortak müzeye dönüştürülmesi planlanıyor.