Nijeryalı üst düzey heyet DEARSAN Tersanesi’nde Nijeryalı üst düzey heyet DEARSAN Tersanesi’nde

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) ve HAVELSAN arasında, Milli Kurumsal Kaynak Yönetimi Sistemi KOVAN’ın kullanılmasına yönelik Mutabakat Muhtırası imzalandı.

"Bunu bir güvenlik ve savunma projesi olarak da görüyoruz"

Yapılan toplantı sırasında konuşma yapan SSB Başkanı İsmail Demir, "Savunma sanayii şirketlerimiz, askeri ürün ve platformların yanı sıra stratejik alanlarda dışa bağımlılığı en aza indirmek için çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyorlar. Savunma alanı dedik ama biz artık şöyle bir tanımlama yapıyoruz: Ülkenin savunması aslında birçok alanı çok yakından ilgilendiriyor ve enerji bunların başında. Sağlık, iletişim, ulaşım, tarım vb. alanlar bir ülkenin güvenliğini çok yakından ilgilendiren alanlardır. O halde savunma sanayii dediğimizde genelde güvenlik güçlerimizin ve silahlı kuvvetlerimizin güvenliğini sağlamak için kullanılan teknolojilerin hepsinin bu alanlarda da kullanılması ve karşılıklı olarak o alanlardaki teknolojilerin bu alanda uygulanması artık elzem hala gelmiştir.

Bu şekildeki uygulamaların giderek artması ve kurumlar arası iş birliğinin de kaçınılmaz olduğunu gösteriyor. BOTAŞ'la yaptığımız çalışmalar da bunun örneğidir. Kurumsal Kaynak Yönetimi Sistemi bir ilk değil, diğer çalışmalarımız da var. O açıdan bu tür iş birlikleri devam edecek. Bugün HAVELSAN tarafından geliştirilen Kurumsal Kaynak Yönetim Sistemi'nin BOTAŞ tarafından kullanılmasına yönelik toplandık. Artık savaşlar konvansiyonel şekilde olmuyor, bu açıdan biz bunu bir güvenlik ve savunma projesi olarak da görüyoruz. İnşallah sonuna kadar da arkasında olacağız." şeklinde konuştu.