HMS Queen Elizabeth and Prince of Wales uçak gemilerinde görev yapacak F-35’lerin ana saldırı silahının SPEAR3 füzelerinin olacağı ifade edildi.

Royal Navy sitesinde yer alan haberde savaş gemilerini, tankları, zırhlı araçları, füze rampalarını, sığınakları, radar istasyonlarını ve hava savunma bataryalarını etkisiz hale getirmek amacıyla tasarlanan 140 kilometreden fazla menzile sahip uzun menzilli yeni füzenin donanma ve hava kuvvetleri envanterinde kullanılacağı belirtildi. 90 kilo ve 1.8 metre uzunluğa sahip SPEAR3 turbojet motoruyla birlikte yüksek süpersonik hıza ulaşabildiği, karada ya da denizde gece-gündüz operasyon gerçekleştirip hareketli veya sabit hedeflere saldırabildiği açıklaması yapıldı.

Askeri pazarlarda yapay zeka çalışmalarında büyük bütçe artışı beklentisi Askeri pazarlarda yapay zeka çalışmalarında büyük bütçe artışı beklentisi

Birleşik Krallık'ta, Bristol, Stevenage ve Bolton da dahil olmak üzere ülke genelindeki tesislerde 190’ı sistem tasarımı, rehberlik kontrolü ve navigasyon ve yazılım mühendisliği gibi yüksek vasıflı teknoloji işleri olmak üzere toplam 700 işi destekleyecek. Test, simülasyon ve tatbikatların, füzenin RAF Marham askeri tesisine teslim edilmeden önce bir Typhoon uçağından kontrollü ateşlemesini, cephe hattı operasyonları için ise Portsmouth’ta konuşlu uçak gemilerini içereceği ifade edildi.