Kraliyet Donanması için geliştirilen yeni elektromanyetik savaş sistemi önemli bir aşamayı tamamladı!

Denizcilik Elektronik Harp Sistemi Entegre Yeteneği (MEWSIC) programına yönelik kritik tasarım incelemesi (CDR) onaylandı, bu artık üretim, test ve kabul aşamalarına geçilebileceği anlamına geliyor.

Gemisavar füzelere karşı daha gelişmiş bir savunma yeteneği sağlayacak olan Kraliyet Donanması Deniz Elektronik Harp Programının (MEWP) bir parçası olan MEWSIC, Savunma Bakanlığına bağlı bir kuruluş olan Savunma Ekipmanı ve Desteği (DE&S) tarafından yönetiliyor ve ana yüklenici Babcock International liderliğinde Elbit Systems İngiltere ile birlikte geliştiriliyor.

Type 45-1

DE&S Deniz Savaş Sistemleri Başkanı Cdre Phil Game kritik tasarım sürecinin tamamlanmasıyla ilgili olarak “Kritik tasarım sürecinin tamamlanması, Savunma Bakanlığı ve şirket arasında MEWSIC çözümünü olgunlaştırmak ve geliştirmek için birkaç ay süren ortak çabanın sonucudur. Bu, Savunma Bakanlığı'na ve özellikle Donanmaya, filoyu hem mevcut hem de gelecekteki tehditlerden korumak için gereken yüksek kapasiteli elektronik harp sistemini sunma yolunda olduğumuza dair güven veriyor. Bu kritik yeteneğin uzun vadeli sürdürülebilirliğini güvence altına almak için hem Birleşik Krallık altyapısına hem de teknoloji transferine yapılan önemli yatırımları görmekten de memnuniyet duyuyorum." dedi.

Babcock International İcra Kurulu Başkanı Neal Misell ise "Kendini işine adamış ekibimiz, yeni nesil elektromanyetik savaş çözümünün konsept aşamasından kurulum aşamasına kadar getirilmesinde merkezi bir rol oynuyor ve bu önemli dönüm noktasına ulaşmış olmaktan memnuniyet duyuyoruz." açıklamasını yaptı.

Type 26-1

Pentagon: İHA savunması için üretim artmalı Pentagon: İHA savunması için üretim artmalı

Elbit Systems İngiltere CEO'su Martin Fausset yaptığı açıklamada "Bu kilometre taşına ulaşmış olmaktan, bir dizi yüksek teknoloji sağlayan istihdam oluşturmaktan ve Kraliyet Donanması için Birleşik Krallık elektronik harp yeteneği kurmaktan son derece gurur duyuyoruz ve bu projenin bir sonraki aşamasını sabırsızlıkla bekliyoruz." dedi.

2021 yılında Babcock International ile Elbit Systems UK verilen 100 milyon sterlin tutarındaki 13 yıllık sözleşme, sistemin geliştirilmesine ek olarak eğitim, test ve kabul faaliyetleri için ilgili test altyapısı ve kıyı tesislerinin inşasını da içeriyor.

MEWSIC sisteminin faaliyete geçtiğinde, daha geniş bir aralıkta radar ve elektronik sinyallerin tespit edilmesine ve tanımlanmasını sağalayacak. Sistemin, daha gelişmiş durumsal farkındalık ve daha hızlı karar verme imkânı sağlayarak gemilerin beka kabiliyetini arttıracağı düşünülüyor. Sistemin Type 45 sınıfı muhripler, Queen Elizabeth sınıfı uçak gemileri ile inşası devam eden Type 26 ve Type 31 fırkateynlerine entegre edilmesi planlanıyor.

Type 31-1