Türk savunma sanayiinin öncü firmalarından HAVELSAN'ın Küresel Konumlandırma Sistemi (GNSS), ilk kutup görevini başarıyla tamamladı

Zorlu hava koşulları altında kutup araştırmaları yürüten Türk bilim adamlarına büyük destek olan Küresel Konumlandırma Sistemi, kutup araştırma ekibi tarafından övgü aldı.

6. Ulusal Antarktika Bilim Seferi'nin Bilimden Sorumlu Sefer Lider Yardımcısı Hasan Hakan Yavaşoğlu yaptığı açıklama ile Küresel konumlandırma sistemi konusunda HAVELSAN'ın yapmış olduğu çalışmaların önemine dikkat çekti.

HAVELSAN tarafından üretilen GNSS'nin dünyada çok az sayıda ülkede bulunan bir teknoloji olduğunu söyleyen Yavaşoğlu, GNSS'in Türkiye'de bulunmasından onur duyduklarını dile getirdi.

Yavaşoğlu ayrıca GNSS cihazı ile çeşitli noktalarda iletişimin mümkün hale geldiğini şu sözlerle paylaştı:

BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı

"Küresel Konumlandırma Sistemi'ndeki sinyalleri kullanarak atmosferde geçtiği sinyalin yolunun izlenmesi, bu anlamda da partiküller ve atmosferdeki değişimin takip edilmesi mümkün oluyor. Sinyalin ulaştığı antenin bulunduğu bölgenin de izlenmesi mümkün. Bu bölge buzul olabilir, deniz seviyesi olabilir, kıyı çizgisi olabilir, denizdeki buzul deniz buzu olabilir. Bunların hepsini takip etmek mümkün. Şu an HAVELSAN tarafından üretilen alıcının da bunları yapabilecek kapasitede olduğunu görüyoruz."