Kuveyt'in, elden çıkaracağı F/A-18 savaş uçaklarının akibeti belirsizliğini koruyor.

Malezya Parlementosu'nda düzenlenen bir soru-cevap oturumu sırasunda konuşan Malezya Savunma Bakanı Yardımcısı İkmal Hişam Abdülaziz, Kuveyt ile 33 adetlik F/A-18 Hornet savaş uçağı filosunu satın almak istediklerini ancak bu konuda resmi temasların başlamadığını söyledi.

Defense News'in haberine göre Kuveyt'in F/A-18'lerinin düşük uçuş saatleri sayesinde hala iyi durumda olduğunu belirten Bakan Yardımcısı Abdülaziz, ''Uçaklar, Kraliyet Malezya Hava Kuvvetleri'nin (RMAF) hava sahasının korunması konusundaki hazırlık seviyesini ve kapasitesini arttıracaktır. 2035 yılına kadar satın alımı planlıyoruz.'' ifadelerini kullandı.

GÖKALP Drone Sistemi seri üretime geçiyor GÖKALP Drone Sistemi seri üretime geçiyor

Ancak Kuveyt ordusu konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Genelkurmay Başkanlığı, Malezya Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin Kuveyt Savunma Bakanlığı ile Kuveyt Hava Kuvvetleri'ne ait 33 adet kullanılmış F/A-18 Hornet savaş uçağı satın almak için yaptığı pazarlıkla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde sosyal paylaşım sitelerinde dolaşan haberleri yalanlıyor." ifadeleri kullanıldı.

Malezya Hava Kuvvetleri'nin F/A-18 dışında Fransız Dassaul Rafale ve Eurofighter Typhoon ile ilgilendiği belirtildi. Hava kuvvetleri'nin envanterinde ise 18 adet Su-30MKM Flanker-H ve 8 adet F/A-18D çift koltuklu savaş uçağı bulunuyor.