Körfez ülkeleri siber güvenlik konusundaki adımlarına devam ediyor.

Al Rai'nin haberine göre Kuveyt Emirliği, ''Ulusal Siber Güvenlik Merkezi'' inşa etmek için gerekli mercilere yetki verdi ve hükümetin kısa zaman içerisinde kararname yayınlaması bekleniyor.

Emirlik kararnamesine göre yeni kurulacak siber merkez Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen bir bakanın gözetiminde inşa edilecek.

Ulusal Siber Güvenlik Merkezi'nin siber güvenlik için ulusal strateji geliştirmek, bilgi ağlarını, iletişim ağlarını, bilgi sistemlerini ve herhangi bir elektronik araç kullanarak bilgi toplama ve değişim operasyonlarını güvence altına almak ve korumak için çalışacağı vurgulandı.

Körfez ülkeleri son dönemde siber güvenlik alanındaki yatırımları ile ön plana çıkıyor. Özellikle Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE), İsrail ile imzaladı Abraham Mutabakatı'nın ardından siber güvenlik alanında bu ülkeden yardım aldığı biliniyor.

28 Mayıs 2021'de Birleşik Arap Emirlikleri'nden ''Beacon Red'' ve ABD merkezli ''Quali'' firmaları, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerine siber eğitim ve test imkanı sunmak amacıyla anlaşma sağladıklarını duyurmuştu. Şirketler anlaşmaya dair herhangi bir finansal ayrıntı vermezken, hem Beacon Red'in hem de Quali'nin ortaklık için önemli miktarlarda fon sağladığı belirtiliyor. 

BAE siber saldırıya hazırlıksız

ChatGPT’te kullanıcıların bilgileri sızdırıldı ChatGPT’te kullanıcıların bilgileri sızdırıldı

Yine Mayıs 2021'de Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) Proofpoint Inc tarafından yapılan ankete göre kurumların yüzde 72'si siber saldırıya karşı hazırlıksız durumda. Kurumlar siber saldırıya hazırlıksız olma sebebini ise yetişmiş insan eksikliği ve insan kaynaklı hatalar olarak değerlendiriyor. Proofpoint'in kurumlar anketine göre ise BAE'de siber tehditle ilgili beklentiler şu tehditleri içeriyor: BAE'de ankete katılan kurumların yüzde 68'i önümüzdeki 12 ay içinde bir siber saldırıya uğrayabilir. Kurumların siber saldırı türlerinin yüzde 29'unu kimlik avı, yüzde 25'unu da tehlikeli e posta iletileri oluşturuyor.