ABD ile Güney Kore'nin yaptığı askerî tatbikatlar, Kuzey Kore tarafından tehdit olarak algılanıp yeni hamle planlarını beraberinde getiriyor.

Sputnik News'in haberine göre, Kuzey Kore, ABD ile Güney Kore güçlerinin, 16-26 Ağustos arasında planlanan bilgisayar simülasyonlu tatbikatı öncesinde 4 günlük ön tatbikata başlamasına tepki gösterdi.

MSB, dış kaynaktan pilot alımı yapacak MSB, dış kaynaktan pilot alımı yapacak

ABD ile Güney Kore arasında yapılan askerî tatbikat Kuzey Kore liderinin kız kardeşi Kim Yo-jong tarafından "işgal provası" olarak nitelendirildi. Kim, açıklamasında ülkesinin saldırı kapasitesini güçlendirmek için daha hızlı çalışacağını sözlerine ekledi.

Güney Kore'nin Kuzey Kore’nin uyarılarına rağmen ABD ile tatbikat planı kararına karşı çıkan Kim, bunun müttefik kuvvetleri 'daha ciddi bir güvenlik tehdidi ile karşı karşıya bırakacak aldatıcı davranış' olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Kim, yürütülen tatbikatların nükleer silahlanma konusundaki diyalogların devam etmesini öneren Joe Biden yönetiminin 'riyakarlığını' gözler önüne serdiğini ve ABD kuvvetleri, güneyden asker ve silahlarını çekmeden Kore Yarımadası'na istikrarlı bir barışın gelmeyeceğini dile getirdi.