Kuzey Kore, BM'nin kararlarına rağmen füze fırlatmaya devam ediyor.

Uzun zamandır fırlattığı balistik füzelerle bölge ülkelerde tedirginliğe sebep olan Kuzey Kore, dünyaya gözdağı vermek için bu sefer kısa menzilli iki balistik füze daha ateşledi.

Japonya Kuzey Kore'nin "ABD ve Güney Kore'nin ortak askeri tatbikatlarının ardından" Pazar günü erken saatlerde iki kısa menzilli balistik füze fırlattığını açıkladı.

Güney Koreli askeri kaynaklara dayandırılan habere göre ise kısa menzilli balistik füzeler, Japon Denizi kıyısında yer alan Munchon kenti yakınlarından fırlatıldı.

ABD, Ukrayna'ya yardım için Yunanistan'ı ikna etmeye çalışıyor ABD, Ukrayna'ya yardım için Yunanistan'ı ikna etmeye çalışıyor

Pentagon yetkilileri tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, füzelerin ABD ve müttefikleri için doğrudan tehdit olmadığı fakat Kuzey Kore'nin yasadışı silah programlarının istikrarsızlaştırıcı olduğuna dikkat çekildi:

“İki balistik füzenin fırlatıldığının farkındayız ve müttefiklerimiz ve ortaklarımızla yoğun istişarelerde bulunuyoruz. Bu olayın personelimiz, ABD toprakları veya müttefiklerimiz için doğrudan tehdit oluşturmadığını belirlesek de füze denemeleri, Kuzey Kore’nin kitle imha silahları ve füze teknolojisi alanlarındaki yasadışı programlarının istikrarsızlaştırıcı etkisini gösteriyor."

Pentagon, Güney Kore ve Japonya’ya karşı savunma taahhütlerine bağlı olduklarını yineledi.