Her gün balistik füze fırlatma denemek için milyonlarca dolar akıtan Kuzey Kore, nükleer programları için de çözümü bulmuş durumda.

Yonhap News Agency'nin haberine göre Kuzey Kore nükleer silah denemeleri için ihtiyaç duyduğu fonu kripto paralardan elde ediyor.

ABD’nin siber teknolojilerden sorumlu ulusal güvenlik danışman yardımcısı Anne Neuberger'ın açıklamasına göre Kuzey Kore devleti nükleer programının yüzde 30’unu siber saldırı sonucu ele geçirilen kripto paralarla fonluyor.

Anne Neuberger, Kuzey Kore’nin siber alanda önde gelen tehditlerden biri olduğuna da dikkat çekti. Neuberger açıklamasında siber saldırılarla yapılan kripto hırsızlığında Kuzey Kore’deki hacker gruplarının son yıllarda oldukça etkili olduklarını vurguladı. Bu yasadışı siber saldırı aktörlerinin başında ise Lazarus APT grubu yer alıyor.

Almanya, Leopard 2 onayının ardından siber saldırıya uğradı Almanya, Leopard 2 onayının ardından siber saldırıya uğradı

Lazarus Grubu nedir, ne yapar? - CHIP Online

Lazarus siber saldırılarla elde ettiği paraları aklama yoluna giderek devletin özellikle savunma alanındaki para ihtiyacını temin ediyor. Lazarus Group son olarak Ağustos ayında çaldığı 600 milyon dolara varan kripto parayı aklamaya çalışmıştı. ABD ise Lazarus'un yasa dışı aklama faaliyetinde iş birliğinde bulunan sanal para birimi karıştırıcısı Tornado Cash'e yaptırımlar uygulamıştı. 

Neuberger ayrıca ABD'nin Kuzey Kore'nin oluşturduğu siber tehditleri belirlemek ve ayrıca "kripto para birimi altyapısı aracılığıyla yasa dışı fonların taşınmasını zorlaştırmak" için Güney Kore de dahil olmak üzere müttefikleri ve ortaklarıyla yakın bir şekilde çalıştığını söyledi.

Anne Neuberger - Vikipedi

Diğer yandan Kuzey Kore'nin “yasadışı” balistik füze ve nükleer programlarının kripto ve fidye odaklı siber operasyonlarla ele geçirdiği paralarla finanse edilmesi, BM raporlarına da yansıdı.