Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Azerbaycan ziyareti Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Azerbaycan ziyareti

ABD ve Güney Kore ordularının başlattığı Özgürlük Kalkanı Tatbikatına Kuzey Kore’den misilleme geldi.

13-23 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ve Güney Kore’yi Kuzey’den gelebilecek olası tehditlerine karşı savunma planlarını içeren tatbikatın ikinci gününde Kuzey Kore, bir balistik füze testi yaptı.

Tatbikat başlamadan önce de bölgede deneme atışları yapan Kuzey Kore, tatbikat başladıktan sonra da boş durmadı.

İlk deneme atışları bu hafta büyük ölçekli ortak ABD ve Güney Kore askeri tatbikatlarının başlamasından önce gerçekleştirilmişti.

Bugün gerçekleştirilen atışla ilgili Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, denemelerin, güneybatıdaki Jangyon bölgesinden yerel saatle 07.41 ve 07.51'de yapıldığını açıkladı.

Kısa menzilli balistik füzelerin (SRBM), havada 600 kilometreden fazla yol alarak Japon Denizine düştüğü bildirildi.

Japonya Savunma Bakanı Hamada Yasukazu, söz konusu füzelerin Japon ulusal münhasır ekonomik bölgesi dışına düştüğünü söyledi.

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, yaptığı açıklamada, füzelerin düştüğü bölgede seyir halindeki unsurlarda hasar oluşmadığını açıkladı.

Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, çeşitli tipteki füze denemeleriyle Pyongyang yönetiminin bölgedeki provokasyonlarını artırabileceğini belirtti.

Kuzey Kore devlet medyası ise füzelerin 8.24 Yongung denizaltısından ateşlendiğini ve hedefi vurmadan önce yaklaşık 932 mil yol kat ettiğini söyledi.

8.24 Yongung denizaltısı Kuzey Kore’nin envanterinde bulunan en önemli denizaltılardan biri.

Deniz Kuvvetleri envanterinden onlarca denizaltı bulunan Kuzey Kore için 8.24 Yongung denizaltısının önemi ise envanterde bulunan tek balistik füze denizaltısı olması.