Uzak Doğu'da tansiyon düşmüyor.

Kuzey Kore, 5 yıl sonra Japonya üzerinden balistik füze atışı gerçekleştirdi. Kuzey Kore'nin bu hamlesi Japonya tarafından tepkiyle karşılandı.

Japonya Hükümet Sözcüsü Hirokazu Matsuno, füzenin ülkenin doğusunda Batı Pasifik bölgesine düştüğünü ve herhangi bir hasar tespit edilmediğini dile getirirken Kuzey Kore'nin Japonya'ya yönelik 5 yıl sonra füze denemesi bölgede tansiyonu yükseltti.

Resim

ABD F-35’inde gizemli yüzey kaplaması görüntülendi ABD F-35’inde gizemli yüzey kaplaması görüntülendi

Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve Güney Kore Devlet Başkanı Yook Suk Yeol bu eyleme karşı kararlı bir karşılık verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Güney Koreli yetkililer orta menzilli füzenin Jagang bölgesinden fırlatıldığını ve Japonya'nın üzerinden geçtiğini kaydetti. 4 bin 500 km uçan füzenin en yüksek 970 km'ye ulaştığı bildirildi.

Japonya Savunma Bakanı Yasukazu Hamada; katettiği mesafeye bakılarak fırlatılan füzenin Hwasong-12 olduğuna dikkat çekildi.

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Uzmanı Joseph Dempsey, Twitter hesabından yaptığı açıklamada son atışın Hwasong-12 füzelerinin başarılı 5. denemesi olduğunu ifade etti.