Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Azerbaycan ziyareti Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Azerbaycan ziyareti

Beyaz Saray Perşembe günü yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin Rusya'nın paralı asker grubu Wagner'a silah teslim ettiğini belirterek, Wagner'ı Kremlin'deki savunma ve diğer bakanlıklara iktidar için "rakip" olarak nitelendirdi.

The Defense Post'un haberine göre Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby, Kuzey Kore'nin geçen ay BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ederek Wagner'e roket ve füzeler satmasının ardından ABD'nin bu gruba yönelik yaptırımları artıracağını söyledi.

Kirby gazetecilere yaptığı açıklamada Wagner'ın Ukrayna'daki askerî operasyonlarını desteklemek için dünya çapında silah tedarikçileri aradığını ve Kuzey Kore'nin Wagner'a ilk silah teslimatını tamamladığını ve bu ekipman için ödeme yaptığını teyit edebileceklerini kaydetti.

Kirby'ye göre Wagner, Ukrayna operasyonları için her ay 100 milyon dolardan fazla harcama yapıyor.

Kirby, ayrıca Wagner'ın Rus ordusu ve diğer Rus bakanlıklarına rakip bir güç merkezi olarak ortaya çıktığını dile getirdi.

Kore Merkez Haber Ajansı tarafından yapılan açıklamada Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı; Rusya ile herhangi bir silah alışverişi yapılmadığını ifade ederek bu iddianın "bazı dürüst olmayan güçler tarafından farklı amaçlarla uydurulduğunu" belirtti.

Kuzey Kore bu iddiaları reddetse de İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, İngiltere'nin Kuzey Kore'nin BM kararlarını ihlal ederek Wagner'a silah gönderdiği yönündeki ABD tarafından yapılan bu açıklamaya katıldığını söyledi.